Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

"Lielais gavēnis ir svarīgāks, nekā papīra sirdis un kupidonu bultas"
12.02.2018 pl. 15:57
Šogad liturģiskās svinības interesanti pārklājas ar pasaulīgajiem svētkiem: daudzi savos kalendāros, iespējams, izdarījuši dubultu atzīmi, jo Pelnu trešdiena un Valentīndiena iekrīt vienā datumā – 14. februārī.

Lielā gavēņa grēku nozēlošanas periods iesākas ar Pelnu trešdienu – gavēšanas, atturības un lūgšanu dienu. Savukārt Valentīndiena tiek svinēta par godu 3. gs. svētā mocekļa Valentīnam, taču tā nu jau ierasti kļuvusi par romantiskas mīlestības svētkiem, kas pārpilni ar šokolādi, izsmalcinātām maltītēm restorānā, rozēm un sirsniņformas konfektēm. Čikāgas arhidiecēze skaidrojusi, ka Lielais gavēnis ir daudz svarīgāks, nekā papīra sirdis un kupidonu bultas.

Čikāgas arhidiecēze ziņo, ka saņēmusi jautājumus par to, vai katoļi var saņemt atbrīvojumu (dispensu) no Pelnu trešdienas obligātā pienākuma ievērot gavēni, lai atzīmētu “plaši izplatīto, sekulāro Valentīndienu”.

Arhidiecēze uz to atbildējusi, ka izņēmumi netiks noteikti un šāds atbrīvojums netiks dots, jo, tā kā Pelnu trešdiena iezīmē Lielā gavēņa sākumu, “obligātais gavēšanas un atturības pienākums Katoļu kopienai ir prioritāte, ” teikts arhidiecēzes paziņojumā.

“Katoļi visā pasaulē Pelnu trešdienu atzīst par grēknožēlas, lūgšanu un pārdomu perioda svinīgo iesākumu, kā liecina arī daudzskaitlīgais baznīcas apmeklētāju skaits šajā dienā,” skaidro arhidiecēze savā vēstījumā.

Katoļiem, kuri tomēr vēlas atzīmēt Valentīndienu, iesaka to darīt dienu pirms – otrdienā, 13. februārī –  citviet pasaulē svinētajā Mardi Gras jeb tā dēvētajā Pankūku dienā, kas tradicionāli ir svinamais laiks pirms Lielā gavēņa sākuma.

Tēvs Leo Patalinghugs (Leo Patalinghug) no konsekrēto dzīves kopienas “Voluntas Dei”, kuram ir savs raidījums televīzijā EWTN, sacīja ziņu aģentūrai CNS, ka šī “pārklāšanās” ir “īpaša Dieva providence”, tāpēc ka var sniegt dziļāku jēgu tam, ko mīlestība patiesībā nozīmē – ka tā bieži vien prasa upurēšanos. Viņš sacīja, ka priekš pāriem šī Valentīndiena ir “ideāla diena Lielā gavēņa uzsākšanai un diskusijai par to, ko nozīmē mīlestība". Un viņiem šajā dienā var būt kopīga pieticīga maltīte, kas reizē sniegs arī garšu.

Saskaņā ar Baznīcas noteikto, katram katolim, kas ir labā veselības stāvoklī un vecumā no 18-59 gadiem, Pelnu trešdienā jāaturas no gaļas un jāievēro stingrs gavēnis. Dienā var ēst līdz sātam vienu maltīti, ievērojot to, lai atlikušo divu ēdienreižu apjoms kopā nepārsniegtu šo vienu pilno ēdienreizes devu.

Pēdējoreiz Pelnu trešdiena 14. februārī iekrita 1945. gadā, pirms pasaulīgie Valentīndienas svētki vispār kļuva populāri. Nākošo reizi šīs abas dienas sakritīs 2024. gadā un 2029. gadā. Savukārt, Džordžtaunas universitātes (ASV) pētnieki izskaitļojuši, ka 2096. gadā Pelnu trešdiena pirmoreiz Baznīcas vēsturē būs 29. februārī.

Foto: Aktieris Marks Vālbergs 2017. gadā savā Facebook un Instagram kontā publicēja fotogrāfiju, kurā viņš ar savu sievu redzami ar pelna krusta zīmēm uz pieres un, vēlot visiem, kuri atzīmē Pelnu trešdienu, svētību. Vālbergs uzaudzis kā katolis un gadiem ilgi publiski apliecinājis piederību katoļticīgo pulkam. 2015. gadā Marks kalpoja kā pasākuma vadītājs, kad pāvests Francisks apmeklēja Pasaules Ģimeņu tikšanos Filadelfijā, bet 2016. gada oktobrī viņš ierakstīja video par labu priesteru nozīmi, kas tika parādīts Nacionālajā konferencē Bostonas diecēzē par aicinājumiem atbildīgajiem vadītājiem. Viņa sieva Rea Darema ir modele un konvertējusies katoļticībā 2009. gadā neilgi pirms laulībām. Abiem ir četri bērni.

Catholicnewsagency.com/Catholicherald.co.uk
Tulk.: D.Bergmane
Foto: Mark Wahlberg, Facebook