Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Citur Latvijā

Pāvests Francisks Latviju apmeklēs 24. septembrī
09.03.2018 pl. 13:13
Šodien plkst. 13 pēc Latvijas laika Svētā Krēsla Preses dienests paziņoja, ka Svētais tēvs pāvests Francisks 2018. gada 22. - 25. septembrī dosies apustuliskajā vizītē uz Baltijas valstīm. Tās laikā viņš apmeklēs Viļņu, Kauņu, Rīgu, Aglonu un Tallinu. Latvijā pāvests ieradīsies 24. septembrī. Latvijas Romas katoļu Baznīcas bīskapi pauž prieku par gaidāmo vizīti.

Vizītes laikā plānots, ka pāvests piedalīsies ekumeniskā dievkalpojumā Rīgas Doma baznīcā un svinēs Svēto Misi Aglonas bazilikā. Tāpat tiksies ar Valsts prezidentu, Latvijas augstākajām amatpersonām un sabiedrības pārstāvjiem, kā arī piedalīsies svinīgā ziedu nolikšanas ceremonijā pie Brīvības pieminekļa.

Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs uzskata, ka pāvesta Franciska vizīte mūsu tautai nesīs lielu Dieva svētību. Tāpat viņš aicina apzināties, ka esam iekļuvuši izredzēto skaitā, jo pāvestu vizītē ir ielūgušas ļoti daudzas valstis. Izvēloties Baltijas valstis, t.sk. arī Latviju, pāvests Francisks ļauj noprast, cik tās viņam ir svarīgas.

„Pirms 25 gadiem Latviju apmeklēja pāvests Jānis Pāvils II. Viņa vizīte Latvijā nostiprināja mūsu vērtības apziņu un deva iedrošinājumu pakāpeniski risināt grūtās, nedrošās un riskantās situācijas, kas tobrīd stāvēja mūsu priekšā. 25 gadus pēc Jāņa Pāvila II vizītes pāvests Francisks ir apsolījis ierasties pie mums, lai no jauna mūs iedrošinātu un stiprinātu šajā sarežģīto pārmaiņu ceļā. Viņam rūp pirmām kārtām mazie un pasaules vareno mazvērtētie, bet Dievs tieši caur viņiem pasaules vēsturē bieži vien ir darījis lielas lietas. Esmu pārliecināts, ka Latvijai ir uzticēta īpaša misija Dieva plānā. Lai pāvesta Franciska vizīte palīdz mums šai svarīgajā Latvijas simtgades svinību jubilejā to labāk ieraudzīt, novērtēt un piepildīt!” novēlēja Z. Stankevičs.

"Pāvestu mēs saucam arī par Svēto tēvu," skaidro Liepājas bīskaps Viktors Stulpins. "Tātad tā vispirms ir tēva vizīte pie saviem bērniem. Viņam tie nav vienaldzīgi. Ceru, ka mēs visi, vispirms ticīgie, gaidām pāvestu Francisku, lai gūtu stiprinājumu savā ticības un ikdienas dzīves ceļā." Bīskaps Viktors uzskata, ka ikviena pāvesta vizīte pievērš uzmanību valstij, kurā viņš viesojas, un mums kā mazai valstij tas ir svarīgi. „Vēl viens svarīgs aspekts ir pāvesta Franciska drosmīgās uzrunas par daudzām sabiedrībai svarīgām jomām. Ceru, ka arī mūsu zemē teiktie vārdi liks kādam aizdomāties par viņa darbošanos un pamudinās kaut ko mainīt, lai vairāk kalpotu visas sabiedrības labumam.”

13. martā apritēs pieci gadi, kopš Buenosairesas arhibīskaps Horhe Mario Bergoljo tika ievēlēts par pāvestu un pieņēma Franciska vārdu. No pirmās savas kalpošanas dienas viņš aicina pasauli pievērsties nabagiem un visvājākajiem, nebaidās runāt atklātu valodu par netaisnībām sabiedrībā, kā arī pats savā valstī izstrādā caurspīdīgu finanšu sistēmu, nebaidoties zaudēt līdzekļus. Viņš runā par vides jautājumiem un aicina būt vērīgiem pret zemes neatjaunojamo resursu izmantošanu. Viņam rūp ģimeņu cieņa un labklājība, kā arī ticīgo cilvēku iekšējā atjaunotne.

Pāvesta Franciska (Horhes Mario Bergoljo) biogrāfija

Horhe Mario Bergoljo ir dzimis 1936. gada 17. decembrī Buenosairesā itāļu emigrantu ģimenē. Viņa tēvs Mario bija grāmatvedis dzelzceļa uzņēmumā, bet māte Regīna Sivori bija mājsaimniece un audzināja piecus bērnus.

Bergoljo ieguva ķīmijas tehniķa diplomu un paralēli studijām strādāja kā naktskluba apsargs un apkopējs. Vēlāk, kad nolēma kļūt par priesteri, viņš iestājās diecēzes seminārā Villa Devoto un vēlāk Jēzus Sadraudzības (jezuītu) noviciātā.

Par priesteri tika iesvētīts 1969. gadā, par Buenosairesas arhibīskapu 1998. gadā, bet kardināla godā Jānis Pāvils II viņu iecēla 2001. gadā.

2013. gadā pēc sava priekšteča pāvesta Benedikta XVI atkāpšanās tika ievēlēts par Romas bīskapu un kļuva par 266. pāvestu.

Viņš ir pirmais pāvests no Amerikas kontinenta un pirmais, kas izvēlējies vārdu Francisks, tādējādi godinot Francisku no Asīzes (13. gadsimta svētais, kas iedvesmoja ar savu vienkāršību, nabadzību un rūpēm par dabu). Šādi pāvests Francisks norādīja uz savām prioritātēm Baznīcā, ko pats ir raksturojis ar vārdiem: “nabadzīga Baznīca nabagiem”.

Pāvesta Franciska kalpojums ļoti skaidri ir definēts un izklāstīts vairākos dokumentos, kas ir pieejami arī latviski: “Mīlestības līksme”, “Evaņģēlija prieks”, “Pazemības ceļš” un “Dieva vārds ir žēlsirdība”. Šajos darbos un citās uzrunās pāvests ir pievērsies tādām tēmām kā ticība, ekumenisms, rūpes par Zemi un ekoloģija, ģimene un laulība, korupcija, netaisnības un nabadzības izskaušana, atklājot savas rūpes par Baznīcas un visas pasaules garīgo atjaunotni.

Sava pontifikāta laikā pāvests Francisks ir devies 22 apustuliskajās vizītēs uz 30 valstīm, kuru vidū tikai trīs ir Eiropas Savienības valstis. 2016. gadā pāvests devās uz Poliju, kur norisinājās 31. Pasaules jauniešu dienas, tāpat apmeklēja Zviedriju saistībā ar Reformācijas 500 gadu piemiņas pasākumu, savukārt 2017. gadā Portugālē piedalījās Dievmātes parādīšanās Fatimā simtās gadskārtas svinībās.

Latvijas Romas Katoļu Baznīcas Informācijas centrs

Svētā tēva vizītes Latvijā logo ir attēlota Aglonas Dievmāte Latvijas valsts kontūrā, un uzraksts: «Pāvests Francisks, Latvija 2018. Monstra te esse Matrem! Rādi, ka esi Māte! Logo veidojusi māksliniece Līga Krēže.