Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Kurzemē

Atklās izstādi "Poļi Liepājā - zināmā, nezināmā, aizmirstā vēsture"
21.06.2019 pl. 19:40
Sākot ar 26. jūniju, Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē (Rakstvežu ielā 13) varēs skatīt neparastu izstādi. Tā stāsta par Liepājas poļu vēsturi, kuri nospēlēja noteicošu lomu pilsētas, kura arī kādreiz pildīja ostas un transportmezgla funkcijas, attīstībā un izaugsmē.

Polijas Kultūras mantojuma ārzemēs nacionālā institūta "Polonika" sagatavotās izstādes pamatā ir pērn izdotā publikācija.

Savā bagātīgi ilustrētā grāmatā “Poļi Liepājā - zināmā, nezināmā, aizmirstā vēsture” autors Mareks Gluško iepazīstina ar vairākiem interesantiem, bet bieži vien maz zināmiem Liepājas vēstures pavedieniem. Daļa interesanto faktu tiks prezentēta izstādē ar tādu pašu nosaukumu, kura papildina 2018. gadā institūta “Polonika” izdoto publikāciju. Grāmatas izdošanas laiks nav nejaušs: 2018. gadā Polija svinēja neatkarības atgūšanas simtgadi, bet Latvija – neatkarības proklamēšanas simto gadadienu. Pēc I Pasaules kara beigām tieši Liepāja sešu mēnešu garumā pildīja jaunās valsts pagaidu galvaspilsētas funkcijas.

Izstāde iepazīstina ar poļu minoritātes ieguldījumu gan Latvijas ekonomikas, gan arī pašas Liepājas, kā īpaši svarīgas ostas un transpotrtmezgla, attīstībā. M.Gluško grāmata, kā arī uz tās pamata tapusī izstāde atgādina par poļu nozīmīgo lomu pilsētas izaugsmē. Izstādi veido 21 planšete ar stāstiem par 12 Liepājas attīstībai īpaši nozīmīgu personību dzīvesgājumiem un arhivālu pastkartīšu ar senās Liepājas skatiem lielformāta izdrukām.

„Zinātne un literatūra reti pieskaras abu valstu kopīgā kultūras mantojuma tēmai,” saka institūta „Polonika” programmas „Popularizācija” vadītāja Magdalena Gutovska. „Ar interesantu ikonogrāfisku materiālu, pārsvarā arhīvu dokumentu palīdzību, mums ir iespēja domās pārcelties pagātnē un pieskarties senajai Liepājai, un tāda veidā plašāk izklāstīt mūsu skatītājiem šo neparasti nozīmīgo un aizraujošo tēmu.”

Izstāde sagatavota trijās valodās: latviešu, poļu un angļu. Izstāde pie Liepājas Sv. Jāzepa katedrāles apskatāma līdz 6. augustam, bet vēlāk – Daugavpilī, kur tā aizceļos pēc Latvijas poļu savienības ielūguma.

Izstādes atklāšana un tikšanās ar grāmatas “Poļi Liepājā - zināmā, nezināmā, aizmirstā vēsture” autoru Mareku Gluško notiks Liepājā, š.g. 26. jūnijā plkst. 16.00. Ieeja bez maksas.

Pasākuma programma 2019. g. 26. jūnijā:

16.00 Izstādes "Poļi Liepājā" atklāšana (Liepājas Sv. Jāzepa katedrāle, Rakstvežu ielā 13)

Pastaiga ar grāmatas “Poļi Liepājā - zināmā, nezināmā, aizmirstā vēsture” autoru Mareku Gluško

ap 17.30 Tikšanās ar Mareku Gluško (Liepājas muzejs, Kūrmājas prospekts 16)

Marta Šafraneka