Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Citur Latvijā

Skaistkalnē sākas Kanepenes svētki (programma)
01.08.2019 pl. 14:06
Skaistkalnē atrodas viena no lielākajām, krāšņākajām Latvijas lauku baznīcām un otra populārākā svētceļojumu vieta pēc Aglonas – Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs Uzņemšanas Romas katoļu baznīca.

Par to, kā tapusi Skaistkalnes baznīca 1658. gadā, vēstī kāda leģenda. Leģendā ir minēts kāds barons, kuram ļaunu darbu dēļ Dievs atņēmis acu gaismu. Barons stipri lūdzies Dievu, lai atdod viņam acu gaismu. Dievs apžēlojies, un barons kļuvis redzīgs. Tā barons apsolījis uzcelt baznīcu visskaistākajā vietā. Kad barons jājis ar zirgu pār Skaistkalnes plašumiem, zirgs pēkšņi nometies ceļos, tā barons iztulkoja to, kā Dieva zīmi, kur celt baznīcu.

Skaistkalnes baznīcu apkalpo paulīniešu ordeņa mūki, kuri vēlas, lai Skaistkalnes pagasta iedzīvotāji un ne tikai Skaistkalnes pagasta, bet arī citu pagastu iedzīvotāji, justos piederīgi baznīcai un iesaistītos visos tās sociālajos procesos. Baznīca ir kā kultūras centrs Skaistkalnē. Lielu ceļu uz baznīcu mēro svētceļnieki, augustā notiek trīs dienu lieli Kanepenes svētki, kurus rīko paulīniešu ordeņa mūki, un laika gaitā šiem svētkiem pievienojies Skaistkalnes pagasts. Šie svētki pulcē tūkstošiem cilvēkus. Lai uzņemtu viesus un rīkotu liela apjoma svētkus, ir nepieciešama savstarpēja uzticēšanās, sadarbošanās un komunikācija.

Kanepenes svētki Skaistkalnē ir īpašs un gaidīts notikums. Jāmin, ka Kanepenes svētki ir iedibināti jau Jezuītu laikā. Kanepenes svētki bija izplatīti arī kapucīņu ordeņa laikā. Kanepene ir kā tradīcija, kas no jezuītu laikiem gadu no gada turpinājusies un nekur nav pazudusi. Paulīniešu ordenis turpina Kanepenes svētku tradīciju, bet šo to ir nedaudz pamainījis.

Kanepeni svin 3 dienas, no piektdienas līdz svētdienai. Paulīniešu ordenis katrai dienai ir iedevis citu jēgu. Piektdiena Kanepenes laikā ir slimnieku diena, kur cilvēki no visas Latvijas brauc lūgties par savu vai tuvinieku veselību, savukārt sestdiena ir laulāto diena. Laulāto dienā uz Skaistkalni brauc visi pāri, kas salaulājušies Skaistkalnes baznīcā vai citur. Skaistkalnes baznīcā šajā dienā viņi atjauno savu solījumu viens otram. Svētdiena ir ģimeņu diena, kad uz Skaistkalni brauc ģimenes no visas Latvijas. Ģimeņu diena ir galvenā diena, kad mūki un cilvēki lūdzas par visas Latvijas ģimenēm. Šajā dienā uz Skaistkalnes baznīcu atbrauc bīskapi no Liepājas, Rīgas un Jelgavas.

SVĒTNĪCAS GALVENO SVĒTKU – KANEPENES PROGRAMMA

2. augusts – Slimnieku diena

10.00 Svētceļnieku sagaidīšana – svētnīcas vēsture
10.15 Vissv. Sakramenta adorācija, grēksūdze, Dievmātes – Latvijas Ģimeņu Aizbildnes – nemitīgā novenna
12.00 Summa – Pr. Ilmārs Tolstovs Rīgas Kristus Karaļa draudzes prāvests (Slimnieku sakraments, Lurdas svētība slimniekiem ar Vissv. Sakramentu)

3. augusts – Ģimeņu diena

10.00 Svētceļnieku sagaidīšana – svētnīcas vēsture
10.15 Vissv. Sakramenta adorācija, grēksūdze, Dievmātes – Latvijas Ģimeņu Aizbildnes – nemitīgā novenna
12.00 Summa – V. E. Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins

  • Laulības sakraments
  • Laulību solījumu atjaunošana
  • Svētība mātēm, kas gaida bērnu
  • Svētība laulātajiem un bērniem
  • Euharistiskā procesija
  • Latvijas himna

4. augusts – Skaistkalnes Dievmātes – Latvijas Ģimeņu Aizbildnes svētki

  9.00 Sv. Mise lietuviešu valodā, grēksūdze
10.00 Vissv. Sakramenta adorācija, grēksūdze, Dievmātes – Latvijas Ģimeņu Aizbildnes – nemitīgā novenna
11.30 Jauniešu pūtēju orķestris “Skaistkalne”, diriģenta Jāņa Kalniņa vadībā
11.55 Ingress - svinīga bīskapu sagaidīšana
12.00 Summa – V. E. Jelgavas diecēzes ordinārijs bīskaps Edvards Pavlovskis

  • Iestiprināšanas sakraments
  • Euharistiskā procesija
  • Reliģisko lietu pasvētīšana
  • Latvijas himna

Vecumnieki.lv