Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Kurzemē

Sv. Jāzepa katedrālei piešķirts finansējums vitrāžu restaurācijai
07.05.2021 pl. 20:55
2021. gada Sakrālā mantojuma finansēšanas programmas ietvaros piešķirti 25 tūkstoši eiro Liepājas Sv. Jāzepa katedrāles rietumu fasādes logu restaurācijai.

Katedrāles remontdarbi iesākās 2015. gada nogalē, uzsākot apjomīgu jumta remontu. Tika noņemts vecais galvenā joma jumta segums un uzlikts pilnīgi jauns skārda segums. Remontējot jumtu, vienlaicīgi tika nomainīti apsīdu (altārdaļu) jumti un arī jumtiņi, kuri savieno baznīcu ar sānu tornīšiem, kā arī tika nokrāsots lielā torņa jumts. 2018. gadā saņemtais Sakrālā mantojuma programmas atbalsts ļāva pabeigt neatliekamos katedrāles jumta seguma nomaiņas darbus.

Uzsākot dievnama pakāpenisku savešanu kārtībā, priekšplānā izvirzījās nepieciešamība pēc jumta remonta, jo tas laika gaitā bija stipri nolietojies un, lai lietus ūdens nebojātu tālāk pārējās būvkonstrukcijas, to vajadzēja savest kārtībā vispirms. Kļuva skaidrs, ka jāparūpējas arī par stipri cietušajiem senajiem sienu gleznojumiem un jādomā par dievnama pamatu savešanu kārtībā, kā arī logu vitrāžu restaurāciju. Laika apstākļu ietekmē un dabiskā nolietojuma rezultātā katedrāles rietumu fasādes puses vitrāžas ir cietušas visvairāk. Lielajiem logiem, kuru augstums ir 3,30 m un platums ir 2,50 metri, ir izveidojusies kritiska deformācija, dzelzs rāmjus sabojājusi korozija, vietām izbiruši stikli. Ar piešķirto Sakrālā mantojuma finansēšanas programmas atbalstu Svētā Jāzepa draudze varēs atjaunot piecas lielās vitrāžas rietumu pusē.

Vitrāžu restaurāciju veiks meistars Agris Butelis, kuram ir pieredze restaurējot Rīgas Svētās Ģertrūdes baznīcas, Liepājas Svētās Annas baznīcas altāra, Rīgas Doma baznīcas kapitula zāles, kā arī vairāku citu baznīcu logu vitrāžas.

“Latvijas lauku un pilsētu gadsimtu gaitā izkoptās kultūrvides neatņemama sastāvdaļa ir baznīcas, kas bagātina Latvijas ainavu, kā arī stiprina reģionus garīgi, materiāli un emocionāli,” ar šādu pamatojumu kopš 2017. gada uzsākta Sakrālā mantojuma finansēšanas programma, kuras primārais mērķis ir apdraudēto dievnamu materiālās substances saglabāšana. Pieteikto objektu daudzveidība apliecina, ka sakrālais mantojums ir būtisks mūsu valsts lepnums, kura saglabāšana ir svarīga nācijas identitātei. Kamēr sabiedriskās organizācijas un entuziasti jau sabrukušo baznīcu apkārtni savām rokām sakopj talkās un bez maksas, valsts rūpējas par materiālo atbalstu ēku saglabāšanai šai un nākamajām paaudzēm. 

Šogad no 57 iesniegtajiem projektiem valsts līdzekļus konservācijai un restaurācijai saņems 33 dažādu konfesiju dievnami. Kopējā pieprasījumu summa bija 3,8 miljoni, bet šobrīd sadalīts pieejamais finansējums 1,01 miljonu eiro apmērā.

Katoļu arhitektūras mantojuma sadaļā lielākais finansējums piešķirts Rīgas Svētā Franciska baznīcas sānu jomu jumta renovācijai (80 000 eiro), bet pieticīgākais atbalsts ticis Daugavpils Grīvas baznīcas vitrāžas “Svētais Staņislavs” restaurācijai (4800 eiro). Ilggadējs atbalsts turpinās izcilajam baroka arhitektūras paraugam - Pasienes baznīcai, piešķirot 17 000 eiro tās fasāžu remontam, bet pēdējo gadu aktivitāti apliecina darbi Landskronā, kur par 15 600 eiro notiks rietumu puses zvanu torņa jumta, mūra un fasādes glābšana.

Katedrāle.lv