Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Katoļu organizācijas cer uz vienlīdzīgu un caurskatāmu attieksmi "Twitter"
30.04.2022 pl. 20:56
Īlons Masks, pasaules bagātākais cilvēks, 25. aprīlī panāca vienošanos par mikroblogošanas platformas "Twitter” iegādi. Tas notiek laikā, kad sociālo mediju platforma ir saskārusies ar pieaugošajām apsūdzībām par pielietoto cenzūru, tai skaitā attiecībā uz katoļu un dzīvības aizstāvju viedokļiem. Tātad, ko šis solis nozīmē katoļiem?

Tesla un SpaceX vadītājs Ī. Masks paziņojumā, kurā tika paziņots par Twitter pārņemšanu, uzsvēra vārda brīvības nozīmi.

"Vārda brīvība ir funkcionējošas demokrātijas pamats, un Twitter ir digitālais pilsētas laukums, kurā tiek apspriesti jautājumi, kas ir vitāli svarīgi cilvēces nākotnei," viņš teica par platformu ar gandrīz 400 miljoniem lietotāju. Pirmdien tviterī viņš piebilda: "Es ceru, ka pat mani vislielākie kritiķi paliks Twitter, jo tas arī nozīmē vārda brīvību.”

Tēvs Edmunds Valdšteins O.Cist., kurš ir morālteoloģijas pasniedzējs Pāvesta Benedikta XVI Filozofiski-teoloģiskajā universitātē Heiligenkreucā, Austrijā, ziņu aģentūrai Catholic News Agency (CNA) sacīja, ka Baznīca māca, ka cilvēkiem ir tiesības uz vārda brīvību.

Attālinātajā intervijā Valdšteins sacīja, ka tiesības uz vārda brīvību izriet no "pienākuma meklēt patiesību un tai kalpot". Taču viņš piebilda, ka Baznīcas mācība neparedz neierobežotas tiesības uz vārda brīvību.

"Nav tiesību izplatīt melus vai nepatiesus un kaitīgus uzskatus," viņš paskaidroja. "Nav tiesību izmantot sociālo saziņu, lai kūdītu uz naidu un vardarbību pret citām personām vai grupām.”

Viņš piebilda, ka tādas lielās tehnoloģiju kompānijas kā “Facebook” un “Twitter” nedrīkstētu būt par patiesības šķīrējtiesnešiem un noteicējiem publiskajā diskursā. Tā vietā “valstij ir stingri jāregulē šie uzņēmumi, lai nodrošinātu, ka tie neizmanto savu varu kādas puses interešu aizstāvībai un atbalstīšanai”.

Valdšteins teica, ka parasti vārda brīvības runu satura regulēšanas uzdevums ir valsts atbildība, bet teoloģiskos jautājumos - Baznīcas atbildība. Taču Valdšteins brīdināja, ka valsts autoritāte “tiek grauta, kad valsts pati ir apņēmusies ievērot viltus ideoloģiju”. Kā piemēru viņš minēja vārda brīvības apspiešanu Padomju Savienībā.

Pasniedzējs piebilda, ka Vatikāna II koncils māca, ka “juridiskajai kārtībai ir jāaizsargā "tiesības brīvi paust savu viedokli" (Pastorālā konstitūcija Gaudium et spes,73.).” Viņš piebilda, ka "tas ietver tiesības izmantot sabiedrībā dominējošos sociālās komunikācijas līdzekļus.”

Twitter darbībai ir plaša ietekme, kas ir skārusi arī CNA stāstus. 2021. gada janvārī katoļu ziņu žurnāls „Catholic World Report” paziņoja, ka tā Twitter konts uz laiku tika bloķēts pēc tam, kad tika kopīgots no CNA aizgūtais raksts, kurā ASV prezidenta Baidena iecēltā veselības valsts sekretāra asistente doktore Reičela Levina tika raksturota kā “bioloģisks vīrietis, kurš identificējas kā transpersona sieviete”. Twitter pārstāvis vēlāk sacīja CNA: "Bloķēšanas darbība tika veikta kļūdas dēļ un ir tikusi atcelta."

Dzīvības aizstāvības jeb pro-life grupas, tostarp „Live Action” un „Susan B. Anthony List” (SBA), ir apsūdzējušas Twitter un citus lielās tehnoloģiju komānijas par cenzūru. SBA tīmekļa vietnes ziņu slejā atrodams laika grafikā atspoguļots saraksts “Lielo tehnoloģiju pārstāvju cenzūra pret dzīvību atbalstošu (pro-life) runu”, kur “publiskie ieraksti liecina, kā lielie tehnoloģiju uzņēmumi ir cenzējuši dzīvību atbalstošu runu, rakstus, dažkārt pat tik tālu, ka bloķējuši pro-life kontus”.

Otrdien “Live Action” prezidente Lila Rouza minēja dažus veidus, kā Īlons Masks varētu uzlabot Twitter. Viņa aicināja uz vienlīdzīgu un caurskatāmu attieksmi gan pret liberāliem, gan konservatīviem uzskatiem, izbeigt pro-life uzskatu cenzūru vai apspiešanu, kā arī ieviest piespiedu aizliegumu attiecībā uz jebkuriem bērnu izmantotāju materiāliem.

Catholicnewsagency.com
Foto: Unsplash.com/@freestocks