Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Pētījums ar jaunajām tehnoloģijām liecina, ka Turīnas līķauts ir 2000 gadu vecs
02.05.2022 pl. 15:06
Tiek uzskatīts, ka jaunā rentgenanalīze ir precīzāka un mazāk destruktīva, nekā radioaktīvā oglekļa datēšana.

1988. gadā Turīnas līķauta datēšana ar radioaktīvo oglekli atklāja, ka relikvija, ko daudzi ticīgie uzskata par Kristus apbedīšanas audeklu, radusies apmēram pirms 700 gadiem. Lai gan pētījums liecināja, ka līķauts nav autentisks, tas nav mazinājis ticību tūkstošos ticīgo, kuri ik gadu dodas svētceļojumā uz Turīnu, lai godinātu šo relikviju. Tagad ir veikts jauns pētījums, izmantojot jaunu datēšanas tehnoloģiju, un tas audeklu attiecina uz Kristus laiku.

WAXS

Pētījumu veica Dr. Liberato De Karo (Liberato de Caro) no Itālijas Nacionālās pētniecības padomes Kristalogrāfijas institūta, kas atrodas Bari. Dr. L. de Karo pielietoja metodi, kas pazīstama kā “Wide-Angle X-ray Scattering” (no angļu val.: platleņķa rentgenstaru izkliede) jeb WAXS, ar kuru mēra lina celulozes dabisko novecošanos un pārvērš to laikā no tā izgatavošanas brīža. Šis process ir daudz saudzīgāks par radioaktīvā oglekļa datēšanu, turklāt tas neiznīcina auduma paraugus, bet nepieciešamā auduma parauga daļiņas izmērs ir daudz mazāks, apmēram 0,5 mm x 1 mm.

Oglekļa - 14 neatbilstība

Savā ziņojumā, kas publicēts Itālijas Ķīmijas zinātņu un materiālu tehnoloģiju departamenta tīmekļa vietnē, de Karo norādīja uz līdzšinējās datēšanas (izmantojot Oglekļa-14 analīzi) trūkumiem. Viņš norādīja, ka tekstilizstrādājumu paraugi varēja viegli tikt piesārņoti ar vielām, kas varēja izkropļot datēšanas rezultātus, kā arī ir grūti noteikt, vai oglekļa datēšana mēra oriģinālo audumu vai laika gaitā uzkrāto oglekļa slāni.

WAXS datēšana

De Karo paskaidroja, ka WAXS metode pielietota, veicot dažādu vēsturisko tekstilizstradājumu paraugu datēšanu, un to vecums dokumentēts no 3000 p. m. ē. līdz 2000. gadam. Viņš salīdzināja Turīnas līķautu ar šiem paraugiem un atklāja, ka tas visvairāk atbilst auduma gabalam, kas, zināms, nācis no Masadas aplenkuma Izraēlā 55.-57. gadā pēc Kristus. Ja precīzāk, atklājums pieļauj, ka audekls radies aptuveni Jēzus Kristus laikā, un tas var nozīmēt to, ka tas patiešām ir īstās Jēzus apbedīšanas drānas. Tomēr de Karo ir ieteicis būt uzmanīgiem, jo šis no jauna noteiktais audekla vecums tik ļoti kontrastējis ar Oglekļa-14 datējumu, tāpēc viņš ierosināja WAXS analīzi veikt arī citās laboratorijās, lai gūtu apstiprinājumu datēšanas rezultātiem. Intervijā ziņu portālam National Catholic Register viņš sacīja: “Auduma datēšanas paņēmiens ar rentgenu nav postošs, iznīcinošs. Tāpēc to var atkārtot vairākas reizes uz viena un tā paša parauga... bet būtu ļoti vēlams, lai rentgena mērījumi būtu veikti vairākās laboratorijās un uz vairākiem milimetru izmēra paraugiem, kas ņemti no līķauta.”

Ziedputekšņi

De Karo vērsa uzmanību arī uz dažiem aizraujošiem elementiem un aspektiem, kas varētu palīdzēt izsekot līķauta vēsturei un pārceļošanai no Tuvajiem Austrumiem uz Eiropu. Viņš norādīja, ka audekla paraugos ir atrodamas ziedputekšņu daļiņas no senās Palestīnas reģiona, bet kuru izcelsme nav meklējama Eiropā. Šis faktors vien liecina, ka Turīnas līķauts pavadījis ilgu laiku Tuvajos Austrumos.

Aleteia.org
Foto: 206tours.com