Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Pāvests ir gatavs doties uz Maskavu, lai tiktos ar Putinu
03.05.2022 pl. 20:33
Otrdien, 3. maijā, itāļu laikrakstā “Corriere della Sera” publicētajā intervijā pāvests Francisks apgalvo, ka “jūt”, ka pirms doties uz Kijivu, viņam vajadzētu ierasties Maskavā. Kari notiek tādēļ, lai izmēģinātu ieročus – viņš saka.

Ar pāvestu sarunājās minētā laikraksta direktors Lučiano Fontana un vicedirektore Fiorenca Sardzanini. Viņi bija ieradušies pie Franciska Svētās Martas namā, Vatikānā. Sarunu galvenais temats bija karš Ukrainā, pret kuru pāvests uzstājas jau kopš pirmās tā dienas. Viņš ir sazvanījies ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, apmeklējis Krievijas vēstniecību pie Svētā Krēsla, Romā, tiešsaistē sarunājies ar Maskavas patriarhu Kirilu, sūtījis materiālo palīdzību karā cietošajai ukraiņu tautai, uzstājies ar dažādiem aicinājumiem izbeigt karu un panākt mieru.

“Kara divdesmitajā dienā es prasīju kardinālam Parolinam,” stāsta Francisks, “nosūtīt ziņu Vladimiram Putinam, sakot, ka es esmu gatavs doties uz Maskavu. Protams, nepieciešams, lai Kremļa saimnieks atver kādu logu. Mēs vēl neesam saņēmuši atbildi, bet turpinām uzstāt, lai arī man ir bažas, ka šobrīd Vladimirs Putins nevar un negrib tikties. Taču kā gan lai nepieliekam punktu šai brutalitātei? Pirms 25 gadiem mēs to pašu piedzīvojām Ruandā”.

Runājot par karu iemesliem un ieroču tirdzniecību, pāvests kārtējo reizi atgādina, ka tas ir “skandāls”. Uz jautājumu, vai ir pareizi, ka tiek apgādāta Ukraina, viņš atbild: “Es nezinu, kā atbildēt, esmu pārāk tālu… Taču skaidrs ir tas, ka tur tiek izmēģināti ieroči. Krievi tagad zina, ka no tankiem jēga maza, tāpēc domā par kaut ko citu. Kari notiek tādēļ, lai izmēģinātu ieročus, ko esam saražojuši”. Svētais tēvs piebilst, ka pārāk maz ir to, kuri nostātos pret ieroču tirdzniecību.

Turpinājumā Francisks stāsta, ka pagaidām viņš neplāno doties uz Kijivu, bet vispirms gribētu apmeklēt Maskavu, lai mēģinātu iesaistīties un apturēt vardarbības eskalāciju. “Pagaidām es nebraukšu uz Kijivu,” viņš saka. “Es jūtu, ka man nav tur jādodas. Vispirms man ir jābrauc uz Maskavu un jāsatiek Putinu. Taču es esmu arī priesteris, ko es varu darīt? Es daru to, ko varu. Ja vien Putins atvērtu savas durvis…”.

Intervijā pāvests atgriežas pie 16. martā Zoom platformā notikušās 40 minūšu ilgās sarunas ar Maskavas un visas Krievijas pareizticīgo Baznīcas patriarhu Kirilu un pie pēdējā minētajiem kara “attaisnojumiem”. “Es klausījos un viņam teicu: ‘Es neko no tā visa nesaprotu’”, stāsta Francisks. “Brāli, mēs neesam valsts ierēdņi, mēs nevaram runāt politiskā valodā, mums ir jārunā Jēzus valodā. Mēs esam vienas un tās pašas svētās Dieva tautas gani. Tāpēc mums jāmeklē, kā panākt mieru, kā apturēt ieroču uguni. Patriarhs nedrīkst kļūt par Putina altārzēnu”. Svētais tēvs pastāstīja, ka viņam ir paredzēta tikšanās ar patriarhu Kirilu 14. jūnijā Jeruzalemē. Tā būs viņu tikšanās otrā reize.

Sarunā ar itāļu laikraksta vadītājiem pāvests kārtējo reizi atzina, ka runa ir par “trešo pasaules karu”, piebilstot, ka tā nav “trauksmes celšana”, bet “faktu konstatācija”. Pietiek paskatīties, kas notiek Sīrijā, Jemenā, Āfrikā – karš pēc kara. Katrā pusē ir starptautiskas intereses. “Jūs nevarat iedomāties”, viņš saka, “ka brīva valsts var karot ar otru brīvu valsti. Šķiet, ka konfliktu Ukrainā izraisīja citi”.

Francisks norādīja, ka “jābūt uzmanīgiem, kas tagad var notikt arī Piedņestrā”. Pēdējo dienu laikā situācija saasinās. “Jo šobrīd vairs nav tikai Donbass, Krima, bet arī Odesa, Melnās jūras osta tiek atņemta Ukrainai. Es esmu pesimists, tomēr mums jādara viss iespējamais, lai apturētu karu”, saka pāvests.

Vaticannews.va