Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Pāvests Francisks ierodas Edmontonā
25.07.2022 pl. 12:43
Pāvests Francisks svētdien devās sešu dienu vizītē uz Kanādu. 37. ārzemju ceļojuma galvenais mērķis ir tikšanās ar iezemiešu kopienu pārstāvjiem izlīgšanas procesa ietvaros.

24. jūlijā plkst. 11.14 pēc vietējā jeb plkst. 19.14 pēc Romas laika Itālijas aviokompānijas ITA Airways lidmašīna A330 nolaidās Edmontonas starptautiskajā lidostā. Lidojums ilga vairāk nekā desmit stundas. Šķērsojot Itālijas, Šveices, Francijas, Lielbritānijas, Islandes un Kanādas gaisa telpu, pāvests nosūtīju šo valstu vadītājiem apsveikuma telegrammas. Lidojuma laikā viņš sasveicinājās ar dažādu tautību žurnālistiem. Atbildot uz jautājumu par iespējamo vizīti Ukrainā, Francisks pauda cerību, ka tā tomēr tiks īstenota.

Ceļojumā pāvestu pavada Vatikāna valsts sekretārs kardināls Pjetro Parolins, viņa vietnieks arhinīskaps Edgars Penja Parra, Sekretārs attiecībām ar valstīm arhibīskaps Pols Ričards Galagers, Bīskapu dikastērija prefekts kardināls Marks Oulets un Cilvēka integrālās attīstības dikastērija prefekts kardināls Mihaels Černijs.

Albertas provinces galvaspilsētas lidostā Francisku sagaidīja Kanādas ģenerālgubernatore Mērija Simona ar dzīvesbiedru, premjerministrs Džastins Trudo, apustuliskais nuncijs arhibīskaps Ivans Jurkovičs un bērnu grupa, kuri pasniedza ziedus. Par godu augstajam viesim skanēja bungu skaņas un dziesmas. Pirmo nāciju pārstāvji apsveica pāvestu, kurš atbildes vietā noskūpstīja roku vienam no bijušajiem rezidenciālo skolu audzēkņiem.

Edmontonas arhidiecēze izveidota 1912. gada 30. novembrī. Tās teritorijā dzīvo gandrīz divi miljoni iedzīvotāju, no kuriem 477 tūkstoši ir katoļi. 125 draudzēs pastorālo darbu veic 134 priesteri un 40 pastāvīgie diakoni. Edmontonas arhidiecēci vada 63 gadus vecais arhibīskaps Ričards Viljams Smits. 1956. gada 3. novembrī izveidota Edmontonas ukraiņu bizantiešu apustuliskā eparhija, kuru vada 60 gadus vecais bīskaps Deivids Motjuks.

Albertas provinces galvaspilsētas lidostā notika sagaidīšanas ceremonija. Pēc abu valstu himnu atskaņošanas un delegāciju prezentācijas, pāvests, ģenerālgubernatores un premjerministra pavadīts, ieradās vienā no lidotas zālēm, kur notika īsa saruna. Vēlāk Francisks slēgtā automašīnā devās uz Edmontonas Svētā Jāzepa semināru, kas atrodas aptuveni 30 km no lidostas. Tas ir 2010. gadā uzceltais komplekss, kas pēc stila atgādina senu klosteri. Seminārā dzīvo 60 topošie priesteri. Tur tiek rīkotas dažāda veida tikšanās. Mācību zāle nosaukta svētā Hieronima – Bībeles studiju aizbildņa vārdā. Pēc pusdienām pāvests tikās ar priesteriem un semināra personālu. Dienas atlikušo daļu viņš atpūtās.

Pirmdienas, 25. jūlija, agrā rītā (plkst. 6.30) semināra kapelā Francisks svinēja Svēto Misi. Pēc brokastīm viņš ar automašīnu dosies uz 100 km attālo pilsētu Maskvacis, ko vietējā valodā sauc par “lāča pakalnu”. Sāpju Dievmātes baznīcā Svētais tēvs tiksies ar Pirmo nāciju pārstāvjiem, metisiem un inuitiem. Pirms tam pāvests, tamburu skaņu pavadībā, apmeklēs kapsētu, kur brīdi lūgsies par aizgājējiem. Baznīcas priekšā Vatikāna viesi sagaidīs un uzrunās iezemiešu grupas vecākais. Plkst. 16.30 pēc vietējā jeb pusdivos naktī pēc Latvijas laika pāvests apmeklēs 1913. gadā uzcelto Vissvētās Jēzus Sirds baznīcu, kas ir viena no senākajām kulta vietām pilsētā. Šajā dievnamā glabājas iezemiešu mākslas darbi. 2020. gada augustā baznīca nodega. Pēc divu gadu atjaunošanas darbiem tā atkal ver durvis apmeklētājiem. Pāvests pasvētīs svētās Katrīnas Tekakvitas statuju. Viņa ir pirmā amerikas iezemiešu svētā.

Katrīna Tekakvita, saukta arī par “mohikāņu liliju”, piedzima XVI gadsimta vidū vietā, kur šodien slejas Albanī pilsēta. Baku slimība atņēma viņai redzi un izķēmoja seju. Kad Katrīna pieņēma kristietību, viņa tika izstumta no savējo vidus. Viņa nomira 24 gadu vecumā. Nāves brīdī no Katrīnas sejas brīnumainā veidā izzuda jebkādas baku atstātās zīmes.

Tuvība, piedošana, izlīgšana, brālība un cerība – tie būs šīs vizītes atslēgas vārdi. Pagājušajā svētdienā, lūgšanas “Kunga eņģelis” laikā, Francisks to nosauca par “gandarīšanas svētceļojumu”. Viņš dodas uz Kanādu, lai satiktos un apskautu turienes iezemiešu tautas un konkrēti apliecinātu tām savu tuvību šajā katoļu Baznīcas iesāktajā “dziedināšanas ceļā”.

Vaticannews.va