Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Kurzemē

Ķirmjiem skanēs "nāves pulkstenis"
30.05.2009 pl. 09:02

Kuldīgā, pašā vecpilsētas centrā Raiņa ielā 6, atrodas valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – Sv.Trīsvienības katoļu baznīca, celta 1640. gadā, kurā atrodas divdesmit dažādi valsts nozīmes mākslas pieminekļi,

tai skaitā trīs krāšņiem kokgriezumiem rotāti altāri un ērģeļu prospekts, ko līdz kritiskai stadijai sabojājuši ķirmji.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija rada iespēju piešķirt šim dievnamam 10 000 latu ķirmju iznīcināšanai. Šī šķietami iespaidīgā summa tomēr ir stipri par mazu, lai kaitēkļus efektīvi apkarotu visā interjerā – tam vajadzētu reizes trīs lielāku finansējumu. Visas juridiskas vai fiziskas personas, kuras būtu gatavas veltīt kādu summu vai rīkot akcijas līdzekļu vākšanai šim mērķim, tiek lūgtas ieskaitīt ziedojumu kontā: Kuldīgas Svētās Trīsvienības Romas katoļu draudze,  Reģ. Nr. 90000089288, a/s "Swedbank", kods: HABA LV22, konts: LV13HABA0551010700920,   ar piebildi – „ķirmju izindēšanai”.

Tā pati firma, kas strādāja Liepājā

Bagātajās  rietumu valstīs kultūrvēsturisko koka ēku atbrīvošanai no ķirmjiem izmanto radikālas metodes – celtnes piepilda ar gāzi, iepriekš tās iesaiņojot gaisa necaurlaidīgos apvalkos, bet tas ir ļoti dārgs process.

Šī gada augustā (laikā, kad no kūniņām izšķiļas jaunā, vairoties gatavā, ķirmju paaudze šī apkarošanas metode ir visefektīvākā) pasākums tiks realizēts līdzīgi, kā Liepājas Sv.Trīsvienības katedrālē 2008.gada septembrī, kur arī darbus veica vācu uzņēmums "Romer BioTec", koksngraužus likvidējot ar fumigācijas metodi, apstrādājot baznīcas iekštelpas ar metilbromīda gāzi, unikālās ērģeles iepriekš  iesaiņjot speciālās plēvēs. Gāze nedēļu tika atstāta baznīcas telpās, tad ēku pamatīgi ventilēja, pēc tam pārbaudīja un pieņēma komisija.

Aicināti visi ķirmju īpašnieki

Visi interesenti, kuru īpašumā (valdījumā) ir neliela izmēra kustami ķirmju apsēsti koka priekšmeti, tiek aicināti augustā nogādāt Kuldīgas Sv.Trīsvienības baznīcā, kur tos varēs novietot zem plēvēm līdzās altāriem un ērģelēm ķīmiskai apstrādei. Šī palīdzība būs bez maksas un firma garantē, ka vairākus gadus priekšmetos iekšējās aktivitātes vairs netiks novērotas.

Ķirmji un to kāpuri ieviešas sausā koksnē,  bojājot vecas ēkas koka daļas, senas mēbeles un visbriesmīgākais – tiem ļoti labi garšo arī dievnamu altāri un vēsturiskās ērģeles.

Ir dzirdēts patiess stāsts par baznīcu, kur ērģeļu spēles laikā krāšņā barokālā prospekta sīkās, ķirmju sagrauztās detaļas, ko kopā satur tikai krāsas, skaņas izraisītās vibrācijas rezultātā bira lejā kā rudens lapas.

Ienaidnieks jāpazīst

Latvijā visbiežāk sastopamie un vislabāk zināmie nedzīvas koksnes kaitēkļi ir mēbeļu ķirmis (Anobium punctatum ) retāk - bieži vien literatūrā latviešu valodā kļūdaini minēts «nāves pulkstenis» (Xestobium rufovillosum) ko nereti jauc ar Anobium punctatum.

Pirms pārošanās Xestobium rufovillosum savstarpēji sazinās, periodiski un strauji piesitot ar galvu pie alas sieniņas. Sausajā koksnē dzirdamas ritmiskas skaņas, ko māņticīgi cilvēki sauc par “nāves pulksteni’’.

Patiesi - pastāv zināma sakarība – parasti veci ļaudis dzīvo starp vecām mēbelēm.

Kāpuru zarnās īpašos veidojumos - micetomās dzīvo simbiotiski mikroorganismi, kuri palīdz sašķelt celulozi un savam saimniekam sintezē slāpekļvielas.

Ķirmju kāpuri izgrauž koksnes iekšpusi, bet neaiztiek ārējo slāni. Tikai tad, kad vaboles pārceļas uz citu dzīves vietu, tās koksnes virspusē izgrauž izejas caurumus.

Kukaiņu izgrauztās alas vēl nenozīmē, ka ķirmji tur joprojām atrodas. Vai koksnes grauzēji mēbelē vēl dzīvi, provizoriski var konstatēt, pārbaudot, vai pie ķirmju caurumiņiem pavasarī parādās jaunas koka putekļu kaudzītes.

Par kaitēkļu klātbūtni liecina svaigi sagrauztās koksnes putekļi - ķirmji tos izstumj. Ja putekļu nav, tad, iespējams, kukaiņi jau ir prom. Par sīko  „īrnieku” klātbūtni var liecināt arī sienās un mēbelēs skanoši klusi tikšķi.

Senu koka ēku īpašniekiem jānovērtē arī koka konstrukciju stāvoklis. Ja tās ir stipri bojātas, tad nepieciešama speciālista konsultācija, lai noteiktu, cik tās ir bīstamas ēkas tālākai ekspluatācijai.

Baznīcās  ķirmju darbība ir viens no kokgriezumu sabrukuma cēloņiem.

Vēsturisko interjeru stāvokli ietekmē arī slikta kopšana un nemākulīgā labošana, kurā kā palīgmateriāli izmantotas gan stieples, gan naglas un lupatiņas.

Vietumis kokgriezumu formu satur vienīgi virsmas apdare — grunts un krāsu slāņi, kurus papildina bieza netīrumu kārta.

Vai vienmēr jānodedzina ēka?

Lai arī cik pārliecinoši skan ķirmju nīdētāju solījumi, īstas garantijas pret šo radību nav. Vienkāršākais paņēmiens ir ķirmjus izsaldēt, iznesot mēbeles pagalmā ziemas salā un atstājot tur pāris mēnešus, apsegtas ar plēvi, lai nesamirkst.

Otrs drošākais un reālākais veids mājas apstākļos ir priekšmetu  piesūcināšana ar ožamo spirtu. Ap mēbeli izveido plēves pārklājumu un apakšā paliek plakanu trauku ar ožamo spirtu. Tas izgaro, iesūcas spraugās, un jācer, ka ķirmjiem gals būs klāt. Pēc mēneša akciju vēlams atkārtot. Smalkāka metode – špricēt kodīgo šķidrumu ķirmju alās, kā to dara muzeju restauratori, bet tad vajadzīga milzu pacietība (darītājam).

Ja ārzemēs ķirmjus konstatē jaunākās ēkās, tās nojauc un visus kokmateriālus sadedzina.

Arī daudzi mūsu speciālisti uzskata, ka cīņa ar ķirmjiem jau uzceltās ēkās nav efektīva ieguldītā darba un līdzekļu, kā arī ekoloģisko apsvērumu dēļ. Lielāka uzmanība cīņai ar ķirmjiem jāpievērš jau būvniecības laikā.

Pret ķirmjiem dažādi līdzekļi meklēti arī, izmantojot tautas vērojumus. Kāds no tiem vēsta, ka mājās, kur zied tumši sarkana acālija, nedzīvojot ķirmji, kodes un vaboles.

Ņemot vērā visu iepriekš minēto – nelaidiet garām izdevību par baltu velti atbrīvoties no šī negantā kaitēkļa!

Fiziskās un juridiskās personas, kuras vēlas izmantot Kuldīgas Sv.Trīsvienības baznīcas radīto iespēju apkarot ķirmjus, lūgtas priekšmetus uz Kuldīgu vest tikai augustā, jo baznīcā nav vietas to uzglabāšanai. Iepriekš, lūdzu, sazināties pa Sv. Trīsvienības baznīcas draudzes kontakttālruni 63324222 vai VKPAI Kurzemes reģiona nodaļu 63321955.

Alise Volanska
VKPAI vecākā speciāliste