Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Mūžībā aizgājis priesteris - dzejnieks Jans Tvardovskis
19.01.2006 pl. 19:02

18. janvāra vēlā vakarā Varšavā deviņdesmit gadu vecumā mūžībā aizgājis viens no izcilākajiem poļu dzejniekiem - priesteris Jans Tvardovskis.

Viņa dzeja bija vienkāršības, humora un pašironijas caurausta. Poļu tautas mīlētais dzejnieks debitēja 1937. gadā, publicējot grāmatu „Andersena atgriešanās”. Tā tika izdota 30 eksemplāros. Savu popularitāti viņš sasniedza 1970. gadā ar dzeļoju krājumu „Paļāvības zīmes”, kas kopā ar grāmatu „Gaišzilās brilles” vienkāršu priesteri padarīja par masu kultūras varoni.

Pagājušā gadsimta pēdējos gadu desmitos priesteris Jans Tvardovskis atradās popularitātes zenītā. Šajā laikā klajā nāca viņa autobiogrāfija. Ik mēnesi grāmatu veikalos parādījās prozas un dzejas krājumu atkārtoti izdevumi. Vairāki viņa dzejas fragmenti un aforismi dziļi iesakņojās tautas valodā, piemēram, „Steigsimies mīlēt cilvēkus, jo viņi tik ātri aiziet...” vai arī „Aizvien mīlam par maz un vienmēr par vēlu”. Poļu lasītāju vislielāko popularitāti ir ieguvuši Jana Tvardovska dzejas krājumi ar nosaukumu „Neatnācu atgriezt jūs, kungs”, „Mīlestība par Dievs aizmaksā” un „Mīlestība mīlestību meklē”.

Pagājušā gada beigās klajā nāca prozas-poēzijas krājums „Atmodināt cerību. Deviņgadīgā ABC”. Tajā var izlasīt 90 stāstiņus un dzejoļus, piemēram, ‘eņģelis’, ‘dzīve’ un daudzus citus. Tie simbolizē priestera Jana dzīves visvarīgākos brīžus. Priesteris-dzejnieks nemīlēja daudz runāt par sevi. „Esmu tikai priesteris, kas raksta dzejoļus. Man ticība ir svarīgāka par poēziju” - viņš bieži atkārtoja.

Jans Tvardovskis piedzima 1915. gada 1. jūnijā Varšavā, bija poļu filoloģijas maģistrs, Valsts Armijas (AK) loceklis, aktīvi darbojās Varšavas sacelšanās laikā. Par priesteri iesvētīts 1948. gadā. Gandrīz pusgadsimtu bija saistīts ar Varšavas Vissvētākā Sakramenta adorācijas māsu baznīcu. Saņēma daudzus nozīmīgus apbalvojumus literatūras jomā. 1999. gadā Ļubļinas Katoļu universitāte viņam piešķīra goda doktora honoris causa titulu. Šīs augstskolas senāts pasvītroja, ka priestera Jana Tvardovska literārā darbība "nes kristīgās cerības prieku, māca dziļāk raudzīties uz pasauli un slavē Radītāju un visu radību".

RadioVaticana.org