Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Izveidots svētā Antonija sejas attēls 3D plaknē (video)
16.06.2014 pl. 16:26
Daudzi vēlas sastapties ar sava mīļotā cilvēka seju un kad šis cilvēks ir tālu, tad iedomājas šo seju, tādā veidā darot to klātesošu. Gadsimtu gaitā cilvēks ir vēlējies attēlot pat attēlot neiespējamo Dievu, nemaz jau nerunājot par daudzajiem svētajiem, par Jaunavu Mariju, svēto Jāzepu, Jāni Kristītāju, apustuļiem.

Kā mūsdienās ir iespējams „piešķirt seju” savā laikā ļoti pazīstamiem un joprojām mīlētiem svētajiem, kurus laikabiedri nav attēlojuši, vai kuru attēli līdz mūsdienām gluži vienkārši nav nonākuši. Iespējams, ka svēto attēlos visbiežāk redzam viņu ticības un iekšējās dzīves dimensiju, nekā viņu fizisko izskatu, vai sejas līnijas.

10. jūnija vakarā Svētā Kaetāna kultūras centrā Padujā tika atklāta svētā Antonija seja 3 dimensiju plaknē. Ieceres autore ir Padujas universitāte, savukārt sejas grafisko attēlu, izmantojot savā rīcībā nodotās detaļas, izveidoja 32 gadus vecais brazīliešu dizaineris Siseru Morais. Interesanti, ka darba procesā viņam netika atklāts, kam šī seja pieder.

Kā atceras franciskāņu tēvs Ugo Sartorio, aizvadītā gadsimta 70. gadu beigās, kad viņš Padujas klosterī izgājis noviciātu, daudzi brāļi uzskatījuši, ka vislabāk svētais Antonijs ir attēlots uz prezbitērija sienas, tai pusē, kur atrodas viņa kaps. Bazilikas gidi uzskatīja, ka tas ir Džoto skolas darbs, kas tapis XIV gadsimta otrajā pusē.

1981. gada janvārī, kad līdz šim pēdējo reizi tika atvērts svētā Antonija kaps, pētnieki atklāja, ka nesatrūdējusi ir viņa mēle. Speciālisti toreiz analizēja svētā miesas, lai gūtu priekšstatu par ķermeņa fiziskajām līnijām. Izrādījās, ka viņš ir bijis 7-8 centimetrus garāks par sava laika vidēja auguma cilvēku. Proti, viņa augums sasniedza 1 metru 70 centimetrus. Pie tam, seja nebija apaļa, kā tas ir redzams jau minētajā attēlā, bet gan gara un šaura. Viņa kājas izrādījās lielas un stipras, tādas, kādas parasti ir tiem, kas staigā tālus attālumus. Tas nozīmē arī, ka viņš bija liels evaņģelizētājs. Savukārt, svētā ceļgali kalpoja par norādi, ka ilgu laiku viņš ir pavadījis lūgšanā. Īpašu apbrīnu izpelnījusies veselo un regulāro zobu rinda, kas liecināja par pārsvarā veģetāru un mērena daudzuma diētu. Katrā ziņā, tas bija vīrs ar dižciltīgiem un smalkiem sejas pantiem, ar spēcīgu un reizē smalku augumu.

Taču svētā Antonija fiziskā izskata izpēte nebeidzās ar to, ko pētnieki redzēja, atverot kapu. Pēc 30 gadiem, kad ir attīstījušās jaunas tehnoloģijas, pētījumi norisinājās atkal. Ar kompjūtergrafikas palīdzību un lielu objektivitātes pakāpi tika konstruēts viņa galvaskauss, seja un tās vaibsti. Antropoloģijas profesors Padujas universitātē Nikola Karrara stāsta, ka pirms tam jau ir tapusi Frančesko Petrarkas sejas rekonstrukcija un ienākusi prātā doma – kāpēc gan neizpētīt, kāda ir bijusi visā pasaulē iemīlētā Padujas pilsētas debesīgā aizbildņa seja? Grafiķu rīcībā bijis svētā galvaskauss, ko, pamatojies uz kapā redzēto, izveidojis tēlnieks Roberto Kremezini.

Franciskāņu tēvs Ugo Sartorio stāsta, ka viņam pirmajam bijusi iespēja ieraudzīt svētā Antonija seju 3 dimensiju plaknē. Šai brīdī viņu pārņēmušas spēcīgas izjūtas. „Tas bija gluži tāpat, it kā es satiktu cilvēku, kura palīdzību tik bieži esmu lūdzis, par kuru daudz esmu rakstījis un runājis,” saka franciskānis. Viņš stāsta, ka pārsteidz arī tas, ka šai attēlā svētais Antonijs ir redzams savā 36 gadu vecumā, pretēji daudzajiem citiem attēliem, kuros skatām ap 50 gadus vecu vīru. Vēl viens pārsteidzošs aspekts ir nedaudz uzpampusī sejas izteiksme. Tajā atspoguļojas fakts, ka svētais Antonijs cieta no ūdens uzkrāšanās organismā, par ko vēstī arī vēsturiski avoti.

Ar svētā Antonija sejas rekonstrukciju 3 dimensiju plaknē drīzumā varēs iepazīties ticīgie un citi interesenti.

Radiovaticana.va
Foto: Ekrānuzņēmums