Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Sinode: ievēlēti valodu grupu moderatori un relatori
08.10.2015 pl. 11:03
Šajās dienās mediju uzmanība tiek pievērsta Bīskapu sinodei, kas notiek Vatikānā. Tajā piedalās arī Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs. Sinodes dalībnieki diskutē par ģimenes aicinājuma un misijas Baznīcā un mūsdienu pasaulē nozīmi.

6. oktobra pēcpusdienā pirmajā Circuli minores sesijā tika ievēlēti valodu grupu moderatori un relatori. Jau vēstīts, ka darbs mazās grupās notiks franču, angļu, itāļu, spāņu un vācu valodā. Katra grupa ir sadalīta trīs vai četrās apakšgrupās. Itāļu valodas grupu vadīs kardināli Frančesko Montenegro, Edoardo Menikelli un Andželo Banjasko.

«Sākam šo sinodi ar prieku, bet arī ar bažām,» atzina Amerikas episkopāta delegāts kardināls Daniels Di Nardo. Bīskapi joprojām atceras pagājušā gada oktobrī notikušo sinodi, kuras otrā daļa bija veltīta pavirši sagatavotā raporta par pirmās nedēļas norisi rediģēšanai. Toreiz runa bija par šķirtajiem, kuri dzīvo jaunās attiecībās, kā arī par viendzimuma savienībām. Kardināls Di Nardo uzskata, ka lielāku uzmanību vajag pievērst kristīgajam skatījumam uz ģimeni. «Negribam, lai mazi vai atsevišķi jautājumi nobloķētu diskusijas par lielo ģimenes vīziju, ko mums dāvā Evaņģēlijs, intervijā Vatikāna Radio sacīja amerikāņu episkopāta pārstāvis. – Šodien vīzija par laulību un ģimeni ir ļoti vajadzīga gan pasaulei, gan Baznīcai, saistībā ar tās evaņģelizācijas darbu, gan arī pašai ģimenei, vēl jo vairāk tāpēc, ka mūsdienu kultūra mazina ģimenes dzīves un laulāto mīlestības un uzticības nozīmi. Tas slikti liecina par pašu kultūru. Tai pietrūkst gudrības. Šādā situācijā īpašu uzmanību jāvelta jaunām ģimenēm,» sacīja kardināls Di Nardo.

Vācu kardināls Reinhards Markss norāda uz lielajām cerībām, kādas saistās ar ģimenes jautājumiem veltīto sinodi. Noklausījies ievaduzrunas, viņš uzsvēra, ka sinodes tēviem vajadzētu vairāk ieklausīties pāvesta vārdos. Pēc kardināla domām, sinodei jābūt konkrētai un novatoriskai. Viņš atzina, ka nereti problēmas sagādā komunikācijas trūkums. «Komunikācijas trūkumu starp kardināliem vajadzētu pārveidot par sistemātisku diskusiju,» intervijā laikrakstam La Repubblica sacīja kardināls Markss.

6. oktobrī notikušajā preses konferencē Pontifikālās sociālo komunikāciju padomes vadītājs, arhibīskaps Klaudio Maria Čelli, komentējot sinodes tēvu uzrunas, atgādināja, ka daudzi no viņiem ir norādījuši uz nepieciešamību mainīt Baznīcas mācīšanas valodu.

Savukārt Kanādas Bīskapu konferences priekšsēdētājs, arhibīskaps Pauls Andrē Duročers skaidroja, ka mūsdienu sabiedrībai vārds «nešķiramība» ir tikpat sarežģīts kā «transsubstanciācija». Pēc viņa domām, neatliekams uzdevums ir atjaunot izteiksmes veidu, kas ir ticības inkulturācijas būtisks elemets. Kardināls paskaidroja, ka sinodes uzdevums nav pieņemt lēmumu, bet sagatavot ieteikumus un nodot tos pāvestam.

Preses konferencē tika uzsvērts, ka diskusijas balstās uz Instrumentum laboris – sinodes darba dokumentu, kā arī atkārtoti pāvesta vārdi, ka «sinode neizmainīs Baznīcas doktrīnu.» Jautāts, vai Francisks piedalīsies valodu grupu darbā, Vatikāna preses sekretārs, priesteris Federiko Lombardi paskaidroja, ka līdz šim nav bijusi tāda prakse, bet tā kā pāvestam patīk pārsteigt, viss var gadīties. Ja ieradīsies, būs sirsnīgi uzņemts, apliecināja jezuītu priesteris.

Radiovaticana.va