Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Ziņas no Vatikāna

Kalila Samira komentārs pēc pāvesta tikšanās ar islāma valstu vēstniekiem
27.09.2006 pl. 11:28

Pēc pāvesta tikšanās ar islāma valstu vēstniekiem daudzos komentāros tiek pasvītrots, ka Benedikts XVI nav kārtējo reizi skaidrojis savu akadēmisko uzrunu Rēgensburgas universitātē.

Šoreiz viņš runāja par patiesa dialoga starp reliģijām nozīmi. Sniegt komentāru lūdzām Romas Pontifikālā Austrumu Institūta profesoru tēvu Kalilu Samiru SJ.

Samirs: Savā uzrunā pāvests norādīja uz katolisko mācību par Baznīcas attiecībām ar musulmaņiem, sākot no Vatikāna II koncila, cauri dažādiem pontifikātiem, īpaši Jāņa Pāvila II pontifikāta laikā. Tas ir svarīgi, jo daži uzskata, ka Benedikta XVI pontifikātā ir noticis lūzums. Pēc viņu domām pāvests gribējis pasvītrot nevis dialoga nozīmi, bet gan parādīt starp mums eksistējošās atšķirības. Otra svarīga lieta ir tā, ka Benedikts XVI norāda uz kopīgām kristīgām vērtībām: musulmaņiem un kristiešiem ir vērtības, kuras jāsludina mūsdienu sekularizētajā pasaulē. Trešais atslēgas vārds ir abpusība jeb savstarpējums.

VR: Cik svarīgs ir abpusīguma princips attiecību veidošanā starp kristiešiem un musulmaņiem?

Samirs: Tas ir pamatjēdziens, ko nevajadzētu izsprast tikai negatīvā veidā – ja kāds mums pretojas, tad arī mēs liksim viņam šķēršļus; ja mums aizliedz celt baznīcas, tad arī mēs neļausim celt mošejas. Katoliskajā tradīcijā šāda rīcība ir nosodāma. Runa ir par savstarpējās sapratnes padziļināšanu, par cenšanos darīt labu. Mēs vēlamies reliģijas brīvību visiem un cenšamies respektēt katra cilvēka tiesības. Tādā veidā abpusīgums nav šantāža, lai kādu nobaidītu, bet gan mīlestības civilizācijas pamats.