Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Kurzemē

XIX Liepājas ērģeļmūzikas festivāls iesāksies ar koncertu Sv. Jāzepa katedrālē
08.09.2020 pl. 14:02
Šogad deviņpadsmito reizi no 12. līdz 19. septembrim notiks Liepājas ērģeļmūzikas festivāls. Koncerti notiks Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē, Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē un Liepājas Lutera (Akmens) baznīcā.

Festivāls dibināts 2002. gadā ar mērķi pievērst uzmanību Liepājas pilsētas lepnumam – Sv. Trīsvienības katedrāles vēsturiskajām baroka ērģelēm, kurām ir 131 reģistrs, 4 manuāļi un vairāk nekā 7000 stabuļu, un kas kopš 1912. gada ir pasaulē lielākās vēsturiskās mehāniskās ērģeles.

Festivāla koncerti notiks, ņemot vērā spēkā esošos pulcēšanās ierobežojumus. Organizatori aicina būt atbildīgiem un ievērot valstī noteiktos epidemioloģiskos ieteikumus, kā arī izmantot lietotni “Apturi Covid”.

PROGRAMMA 2020

Sestdien, 12. septembrī, plkst. 11.00 Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē

SVĒTKU FANFARAS

Ilze Reine (ērģeles), pūšaminstrumentu kvintets Jāņa Porieša vadībā

Kur ir orķestris, tur vienmēr svētki – šī frāze pavisam droši attiecināma uz programmu, ko piedāvā ērģelniece Ilze Reine un pūšaminstrumentu kvintets Jāņa Porieša vadībā. Klausītājus brīžiem pārsteigs teju divu orķestru skanējums – metāla pūšaminstrumentu spožums apvienojumā ar ērģeļu stabuļu bagātīgajiem tembriem. Daudzpusīgs ir arī viņu izvēlētais repertuārs. No barokāla svinīguma līdz mūsdienu Maijas Einfeldes Sanctus un Riharda Dubras Meditācijai ērģelēm Dievmātes skatiena pieskāriens.

Svētdien, 13. septembrī, plkst. 16.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē

BAHS UN BALTIEŠI

Gunta Gelgote (soprāns), Ģiedrs Gelgots (flauta, Lietuva), Balis Vaitkus (ērģeles, Lietuva)

Vācietis Johans Sebastian Bahs ielika pamatus baroka mūzikas estētikai, savukārt Latvija pasaulē ievērojama ar neticami lielu skaitu (350!) vēsturisko ērģeļu, no kurām ievērojama daļa tapušas baroka laikā. Tādas ir arī Sv. Trīsvienības katedrāles ērģeles, kuras ar savām vairāk nekā 7000 stabulēm līdz 1912. gadam bija lielākās pasaulē. Baha mūzika uz šī instrumenta skan izcili un autentiski. Latvijas un Lietuvas mūziķu trio – ērģelnieks Balis Vaitkus, soprāne Gunta Gelgote un flautists Ģiedrs Gelgots, savā koncertā Bahu kombinēs ar latviešiem Aivaru Kalēju un Jāni Ķepīti, somieti Kaiju Sāriaho, lietuviešiem Vidmantu Bartuli, Arūnu Navaku un Algimantu Kabiljūnu.

Ceturtdien, 17. septembrī, plkst. 19.00 Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē

LATVIJAS SKICES

Līga Griķe (kokle), Aigars Raumanis (saksofons), Aigars Reinis (ērģeles)

Latvijas daba, tās apburošais skaistums, nevaldāmais spēks un melanholiskā miera baudīšana iedvesmojusi komponistus radīt skaņu gleznas – rapšu pļavas, aizauguši meži, krāčainas upes un rāmi ezeri visos gadalaikos. Ērģeļu spēks pretstatā trauslajai koklei un saksofona vientuļajai balsij savijas vienotā skaņu ainavā. Ērģelnieks Aigars Reinis saspēlē ar saksofonistu Aigaru Raumani un kokles virtuozi Līgu Griķi atskaņos Pētera Vaska, Ērika Ešenvalda, Pētera Plakida, Uģa Prauliņa, Romualda Jermaka un paša Aigara Raumaņa noskaņām bagātos darbus. 

Piektdien, 18. septembrī, plkst. 19.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē

MŪZIKA DEBESĪM

Ilze Grēvele-Skaraine (soprāns), Ilona Birģele (ērģeles)

Ērģelniece Ilona Birģele un soprāns Ilze Grēvele-Skaraine šajā programmā apkopojušas skaņdarbus balsij un ērģelēm, aicinot sajust dievišķo klātbūtni, rast mieru, cerību un prieku. Līdzās mūsu klasiķiem – Jāzepam Vītolam, Pēterim Barisonam un Jāzepam Mediņam, koncertā skanēs arī Renātes Stivriņas jaundarbs vokālais cikls Mūzika debesīm, kas veltīts svēto lūgšanām cauri gadsimtiem un kļuvis par koncerta vadmotīvu. Programmā iekļautas arī miniatūras ērģelēm – Marģera Zariņa Usmas baznīcā, Romualda Jermaka Aglona un nesen tapušais Agnetas Krilovas-Bērziņas opuss Dimensija: LAIKS, kas rakstīts tieši Ilonai Birģelei.

Sestdien, 19. septembrī, plkst. 19.00 Liepājas Lutera baznīcā

EIROPAS KATEDRĀĻU STĀSTI

Larisa Carjkova (ērģeles), Tatjana Gavriļenko (smilšu animācija)

Festivāla noslēgumā ērģelniece Larisa Carjkova kopā ar smilšu animācijas mākslinieci Tatjanu Gavriļenko aicina uz īpašu piedzīvojumu ikvienam klausītājam gan daudzveidīgās mūzikas atskaņojuma, gan arī īpašā vizuālā noformējuma dēļ. Tā kā parasti pašu ērģelnieku koncertā neredz un viņa izpildījumu klātienē skatīties nevar, tad šoreiz klausītāji varēs lūkoties uz gleznām, kas paralēli mūzikai tiek radītas īpašā smilšu tehnikā, tā radot vizuālu līdzpārdzīvojumu. Programmas centrā būs Parīzes Dievmātes katedrāles stāsts – no viduslaikiem līdz mūsdienām. Varēs redzēt, kā tapusi šī celtne un ko piedzīvojusi gadsimtu laikā.

Biļetes nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā un bilesuparadize.lv. Skolēniem, studentiem, skolotājiem, pensionāriem un personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem uz visiem festivāla maksas pasākumiem ir 30 % atlaide. Bērniem līdz 7 gadu vecumam, neaizņemot sēdvietu, ieeja ir bez maksas. Lūdzam izvērtēt pasākuma piemērotību bērna vecumam.