Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Ko pasaule var mācīties no Nigērijas, kur ir lielākā Sv. Mises apmeklētība?
17.02.2023 pl. 14:53
Pēc tam, kad apjomīgā pētījumā tika atzīts, ka Nigērijai ir vislielākā Sv. Mises apmeklētība pasaulē, Āfrikas tautas jaunākais kardināls dalījās ar dažiem aspektiem, kas slēpjas aiz valsts dinamiskās sakramentālās dzīves.

Džordžtaunas Universitātes Apustulāta lietišķo pētījumu centra jauno datu apkopojums sniedz informāciju par valstīm, kurās ir vislielākais Sv. Mises apmeklējumu skaits. Pētnieki izmantoja datus no „World Values Survey”, kas ir liela desmitgades ilga starptautiska reliģisko pārliecību aptauja, kas pētīja 36 valstis ar lielu katoļu iedzīvotāju skaitu. No šīm valstīm pētnieki tās sarindoja pēc to pašidentificēto katoļu procentuālās daļas, kuri apgalvo, ka ik nedēļu apmeklē Sv. Misi, neskaitot laulības, bēres un kristības.

Pētījums atklāja, ka 94% no 30 miljoniem Nigērijas katoļu apgalvo, ka apmeklē Sv. Misi vismaz reizi nedēļā vai biežāk, savukārt ASV 17%, Lietuvā 16%, Latvijā 11% katoļu apmeklē Sv. Misi katru nedēļu.

59 gadus vecais kardināls Peters Okpaleke (attēlā), kurš vada Nigērijas dienvidu diecēzi Ekvulobijā, saskata trīs galvenos faktorus, kas slēpjas aiz katoļu aktīvās dalības.

Intervijā Catholic News Agency kardināls Okpaleke sacīja, ka, viņaprāt, Nigērijas tradicionālais pasaules uzskats, ģimenes loma un kopības sajūta draudzēs ir noturējusi nigēriešus pie sakramentiem no paaudzes paaudzē.

Dieva klātbūtnes apziņa

Pēc Okpalekes domām, Nigērijas sabiedrībai kopumā ir "tradicionāls pasaules uzskats", kas atzīst Dieva klātbūtni dzīvē un sabiedrībā. Nigērieši nav zaudējuši uztveri par to, kā garīgā pasaule piesātina ikdienas dzīvi.

“Pastāv vispārēja izpratne par dievišķā lomu cilvēka dzīvē. Tieši šī atziņa noved pie katoļu masveida apmeklējuma, kas nāk uz Misi, lai satiktos ar Kristu Euharistijā,” sacīja kardināls.

Citviet pasaulē, kur sekularizācija ir atrofējusi kultūras sajūtu par dievišķo, Baznīca var palīdzēt, uzsverot, ka tā ir "vārti", kas apmierina cilvēka "iekšējo izsalkumu pēc dievišķā", viņš teica.

Ģimene kā "mājas baznīca"

Nigērijā valda spēcīga apziņa, ka “ģimene ir “mājas baznīca”” - terminu, ko lietoja agrīnie Baznīcas tēvi un ko uzsvēra svētais Jānis Pāvils II savā „Familiaris consortio”.

Ģimene tiek uzskatīta par galveno vietu, kur "ticība tiek nodota nākamajai paaudzei", sacīja Okpaleke.

Kardināls atzīmēja, ka, lai gan ģimene “saskaras ar lielu sociālekonomisko un kultūras situācijas spiedienu Nigērijā”, vairums ģimeņu ir izturējušas šo spiedienu, smeļoties “no ticības, lai pārvarētu viņiem uzliktos izaicinājumus”.

Viņš iesaka katoļiem visā pasaulē "pievērst pastorālu uzmanību ģimenei kā mājas baznīcai, jo tur veidojas ikviena ticības pieredze".

Kopības sajūta

Katoļu draudzes un diecēzes Nigērijā sniedz cilvēkiem spēcīgu “kopienas un piederības” sajūtu.

"Lielākoties cilvēki Baznīcā jūt kopības sajūtu," sacīja Okpaleke. Kardināls to ir redzējis pats savā diecēzē, kas ir tikai 3 gadus veca, kur diecēzes Sinodes par sinodalitāti diskusijās jutās kā "tradicionālās sanāksmēs ciematu laukumos, kur tika apspriesti sabiedrībai interesējoši jautājumi".

Okpaleke vada Nigērijas dienvidu diecēzi Ekvulobijā - jaunu diecēzi, kas izveidota 2020. gadā.

Līdz ar diecēzes izveidi COVID-19 pandēmijas un tai sekojošo ekonomisko izaicinājumu laikā kardinālu aizkustināja tas, kā katoļi viņa diecēzē “nesa un turpina ar prieku nest upurus mūsu diecēzes izaugsmei”.

Tagad viņš strādā, lai izveidotu diecēzes rekolekciju centru, kas varētu kalpot arī par nepārtrauktas priesteru un laju katoļu izglītības centru.

“Bīskapijas izveide radīja daudz prieka un enerģijas gan priesteros, gan ticīgajos lajos. Jauno diecēzi visi uztvēra kā savu projektu,” viņš teica.

Ko pasaule var mācīties no Nigērijas

Kardināls uzskata, ka Nigērijas lielā Sv. Mises apmeklētība ir "gan kaut kas, kas uzmundrina, gan izaicinājums" strādāt, lai saglabātu "šo nenovērtējamo Dieva dāvanu".

Okaleke atzina, ka dinamiskā ticība Nigērijā daļēji ir misionāru auglis, kuri atnesa Evaņģēliju šai valstij.

“Bija laiks, kad Sv. Mises apmeklētības procents dažviet pasaulē bija gandrīz 100%. Tas daudzviet ir mainījies,” viņš sacīja. "Tāpēc ir svarīgi, lai Baznīca šajās jomās pārdomātu, kas izraisīja pasaules uzskatu maiņu, kuras rezultātā Mises apmeklētība samazinājās."

Mūsdienās Nigērija sūta priesterus kalpot baznīcai Eiropā un ASV, piemēram, kur no 1970. līdz 2020. gadam priesteru skaits ASV sarucis par 70%.

Okpaleke, kuru 2022. gadā pāvests Francisks iecēla par kardinālu, uzsvēra ģimenes un draudžu kopienu svarīgo lomu dzīvas ticības izkopšanā. "Baznīcai kā kopienai ir arī jācenšas iemiesot cilvēku ilgas pēc mīlestības, kopības un piederības, lai efektīvi sludinātu Jēzu," viņš teica.

Catholicnewsagency.com
Foto: Daniel Ibanez/CNA