Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Citur Latvijā

Nedēļas nogalē desmito reizi notiks "Baznīcu nakts" un trešo reizi – "Atvērto baznīcu diena"
24.05.2023 pl. 07:56

2023. gadā garīgās kultūras notikums “Baznīcu nakts” norisināsies desmito reizi un šogad pulcēs vismaz 180 dažādas tradicionālo kristīgo konfesiju baznīcas visā Latvijā.

Tajā pašā dienā notiks arī “Atvērto baznīcu diena”, kad ikviena draudze ir aicināta turēt savu dievnamu atvērtu – ekskursijām, apskatei - viesiem no pulksten 10.00 rītā. Abi pasākumi notiks sestdienā, 27. maijā. Baznīcu nakts un Atvērto baznīcu dienas tēma šogad ir “Dzīvība”.

Visvairāk atvērto baznīcu būs Vidzemē – dalībai reģistrētas 54 baznīcas, tai seko Kurzeme – pieteiktas 36 baznīcas, Rīga un Pierīga – kopā 32 baznīcas. Savukārt Zemgalē, Sēlijā un Latgalē kopā pasākumā piedalīsies vismaz 58 baznīcas.

Katrā no baznīcām sagatavota daudzveidīga programma – no dievnama apskates un ekskursijas, gleznu un fotogrāfiju izstādēm pa dienu līdz piesātinātām un profesionālām koncertprogrammām ar koru un Latvijā labi zināmu solo mākslinieku – mūziķu, dziedātāju - piedalīšanos vakarā. Neiztrūkstoši notiks arī svētbrīži, būs laiks lūgšanām un klusumam. Novados programmās iekļauti arī teātra priekšnesumi un kopīga zupas vārīšana baznīcas dārzā vai atpūta šūpuļtīklos. Būs īpaši padomāts arī par ģimenēm ar bērniem, veidojot izzinošas viktorīnas, orientēšanos, slēpņošanas spēles u.c. aktivitātes baznīcā un tās tuvā apkārtnē.

Jau tradicionāli vienojoša būs baznīcas zvanu zvanīšana, kas notiks trīs reizes dienā – pulksten 12.00, pulksten 18.00 un pulksten 22.00. Savukārt pulksten 21.00 visi vienosies Tēvreizes lūgšanā un Latvijas himnā „Dievs, svētī Latviju”. Daudzviet vakara gaitā tiks atskaņota arī Ukrainas himna, pasākuma rīkošanā iesaistījušies arī ukraiņu mākslinieki (piemēram, Siguldas ev.lut. baznīcā muzicēs Darja Leleko (bandūra)).

Pasākuma svinīgā atklāšana - Baldonē

Par tradīciju kļuvusi vienotā Baznīcu nakts atklāšana, kas katru gadu notiek citā baznīcā. Šogad svinīgā atklāšana, piedaloties visu tradicionālo kristīgo konfesiju vadītājiem vai pārstāvjiem, notiks Baldonē,  Baldones evaņģēliski luteriskajā baznīcā pulksten 18.00.

Atklāšanas notikumu – uzrunas un koncertu - varēs vērot arī tiešsaistē Baznīcu nakts (https://www.facebook.com/baznicunakts)  un Baldones evaņģēliski luteriskās baznīcas (https://www.facebook.com/baldonesbaznica) Facebook  kontos.

Atklāšanā piedalīsies jauniešu simfoniskais orķestris Draugi, jauktais koris Tempus. Vakara gaitā dievnamā muzicēs arī mūziķis Aivars Hermanis un dziedātāja Ieva Akurātere, kamerkoris Muklājs, komponists Jānis Lūsēns, flautiste Evija Mundeciema, Rīgas Doma kora skolas Džeza nodaļa u.c.  Baldones baznīcas programma tiks translēta tiešsaistes kanālos līdz pat pulksten 22.00.

Kā atrast Baznīcu nakts dalībnieku programmas?

Apmeklētājus aicina jau iepriekš iepazīties ar dalībniekiem vienotajā kartē vietnē www.baznicunakts.lv un pēc tam konkrētu pasākuma programmu jau meklēt baznīcu/draudžu Facebook, Instagram vietnēs vai mājas lapās.

Plaša informācija par pasākumiem baznīcās tiek apkopota arī Baznīcu nakts Facebook kontā, daloties ar draudžu sagatavotajām programmām un plakātiem, kā arī  Facebook „kalendāra notikumā” – Baznīcu nakts un Atvērto baznīcu diena 2023, sadaļā „Diskusijas”.

Pasākuma apmeklētāji ierakstiem sociālajos tīklos ir aicināti lietot tēmturi #BaznīcuNakts2023

Inese Knipše