Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Kurzemē

Laucienā iesvēta atjaunoto kapliču
21.08.2023 pl. 08:02
19. augustā Laucienā tika iesvētīta atjaunotā katoļu kapsētas kapliča, kā arī notika kapusvētki. Pateicoties ziedotājiem, Giļoku ģimenei un Andra Siliņa uzņēmuma celtniekiem kapliča ieguvusi cienīgāku izskatu un tajā var svinēt Svēto Misi.

Kapliču iesvētīja Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins, klātesot Talsu prāvestam Arnim Suleimanovam, ziedotājiem un būvnieku pārstāvjiem, kā arī ticīgajiem, kuru tuvinieki ir apbedīti šajā kapsētā.

Kapliču 1946. gadā cēla diakona Jāņa Jaškoviča vadībā. Tā ir sešstūrainas formas dēļu celtne koka stabos. Kapličai ir dēļu griesti un dēļu grīda, vienas durvis, divi logi un vienkāršs dēļu altāris dievkalpojumu noturēšanai. Kapliča veltīta sv. Antona godam. No ārpuses nosegta ar melnu papi. Jumts no skaidām.

Pēc atjaunošanas kapličā ir betona grīda, jauns koka altāris. Tā kā kapličā nav elektrības tad ir iebūvēti astoņi logi, lai tā būtu gaišāka. No ārpuses ēka ir apšūta ar dēļiem un uzlikts skārda jumts.

Jānis Jaškovičs ir dzimis 1911. gadā Rīgā, Sāpju Dievmātes draudzē. Māte Jāni nodeva klosterī Viļānos. Būdams Viļānu klosterī, viņš mācījās Aglonas ģimnāzijā. Viļānos viņš 11 gadus strādāja tipogrāfijā, vēlāk - Rēzeknes izdevniecībā “Dorbs un Zineiba”.

Pēc obligātā karadienesta Jānis 1939. gadā iestājās Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātē.

Būdams diakons, viņš 1945.- 1946. gadam dzīvoja Lamiņos pie prāvesta B. Valpitra. Pirms priesterības sakramenta saņemšanas viņš 1946. gadā Cīruļos uzcēla dievnamu viena gada laikā. Līdzekļus koka baznīcas celšanai deva gan katoļi, gan luterāņi.

1947. gada 8. jūnijā sv. Jēkaba katedrālē metropolīts A. Springovičs ievētīja Jāni par priesteri. Savu primīciju viņš svinēja paša celtajā dievnamā Cīruļos, 1947. gada 24. Jūnijā - savā vārda dienā.

Priesterim J. Jaškovičam iznāca strādāt draudzēs ļoti īsu laiku, jo 1949. gada 19. Aprīlī - Lieldienās- viņš tika arestēts un līdz 1955. gada 23. maijam atradās ieslodzījumā. Pēc atgriešanās bija dekāna vietas izpildītājs Talsos, tad vikārs Viļānos, piecus mēnešus prāvests Aucē. Skaistkalnē kalpoja no 1957. - 1964. gada, reizē aprūpēdams Jaunsaules draudzi. 1964.- 1980. gadam viņš ir Smiltenes un Raunas katoļu draudžu prāvests. Dzīvodams Raunā, centīgais priesteris izdaiļoja dievnamu ar ģipša kolonām un eņģeļu figūrām. Šeit viņš nosvinēja priesterības 25 gadu jubileju.

No 1980. gada J. Jaškovičs bija Rikavas un Nagļu draudžu prāvests. Neilgu laiku viņš bija arī Kaukāza vāciešu draudzes prāvests Prohladnajā (Kabarda-Balkārija). Viņa vadībā vācu draudzes dievnams ieguva pievilcīgu izskatu. Šo draudzi viņš apkalpoja vairākas reizes gadā, braukādams no Nagļiem. Tas no gados pavecā priestera prasīja lielu piepūli, kas pasliktināja viņa veselību.

Prāvests Jaškovičs bija labs mākslas pazinējs, Baznīcas mūzikas mīļotājs, cilvēks ar labi izkoptu gaumi un plašu redzesloku.

Prāvesta J. Jaškoviča mūžs noslēdzās 1991. gada 23. aprīlī Viļānos, kur viņš bija ieradies pie ārsta. Apbedīšana notika 29. aprīlī Viļānu baznīcas dārzā. Apbedīšanas dievkalpojumu vadīja bīskaps Jānis Cakuls.


(Spied uz foto, lai palielinātu )