Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Asīzē atjaunota slavena Čimabues freska
25.02.2024 pl. 10:32
Atjaunotā izskatā iemirdzējies viens no nozīmīgākajiem mākslas darbiem Asīzes Svētā Franciska bazilikā. Tā ir Čimabues gleznotā freska “Dievmāte tronī ar Bērnu”. Freska ir pazīstama arī ar nosaukumu “Asīzes Majestāte”. 16. februārī, pēc rūpīgi veiktiem restaurācijas darbiem, notika freskas atklāšanas ceremonija un preses konference.

Restaurāciju veica “Tecnireco” komanda Svētā Franciska bazilikas galvenā restauratora Serdžo Fuzeti vadībā. Darbus sponsorēja automobiļu firma “Ferrari”. Freskas saglabāšanas projekts sākās 2023. gada janvārī, 50 gadus pēc pēdējās restaurācijas.

Čimabues darbs “Dievmāte tronī ar Bērnu” (attēlā) tiek datēts ar laiku no 1285. līdz 1290. gadam. Tā ir pirmā freska, ko viņš uzgleznoja Svētā Franciska bazilikā, tās apakšējā daļā. Attēls ir slavens arī ar to, ka tajā klātesošais svētais Francisks dzīvē visvairāk varētu līdzināties tieši šeit redzamajam viņa attēlojumam. Saskaņā ar tradīciju, Čimabue viņu gleznoja, vadoties pēc norādījumiem, kurus deva svētā Franciska laikabiedrs, kurš viņu pazina personīgi.

Kā preses konferencē atzīmēja Asīzes franciskāņu konventa kustods, tēvs Marko Moroni, freskas atjaunošanai, kas paveikta šajā laikā, ir būtiska nozīme, jo 2026. gadā apritēs 800 gadi, kopš svētais Francisks tika aizsaukts mūžībā.

Čimabues freska ir uzgleznota sausā tehnikā, tāpēc tā ir mazāk izturīga pret laika ritējumu. Sākot ar XVI gadsimtu, tā ir restaurēta vairākas reizes, skarot arī svētā Franciska vaigu. Pēdējā restaurācija ir ļāvusi izmantot jaunas tehnoloģiskas metodes, līdz ar kurām ir bijis iespējams novērst pārveidojumus, kādi ir pieļauti visās iepriekšējās iejaukšanās reizēs un atjaunot freskas izskatu tuvu oriģinālam.

Nākamie restaurācijas darbi Asīzes Svētā Franciska bazilikā tiks veikti Svētā Stefana kapelā, kur ir skatāmas Dono Doni un Džakomo Džordžeti freskas.

Vaticannewws.va