Šī ezera krastā viņi atkal dzird Kunga balsi: “Sekojiet man, un Es jūs padarīšu par cilvēku zvejniekiem.” Viņi atceras par lielajiem ļaužu pūļiem, kas pulcējās ap Nācaretes pravieti, meklējot sev mazliet mierinājuma, gaismas un dziedināšanas. Viņi atceras vētras nakti uz ezera, kad Kungs gulēja laivā un viņi sauca: “Glāb mūs, jo mēs ejam bojā!” Un Kungs pavēlēja vējam un jūrai, un viss norima. Tad tie cits citam jautāja: “Kas Viņš ir, ja pat jūra un vējš Viņam paklausa?”
Tagad viņi zina. Zina, ka Jēzus ir Dieva Dēls, zina, ka Viņš ir uzveicis nāvi un ir augšāmcēlies. Tie Viņu gaida, un šīs gaidas apustuļus vieno. Sīmanis Pēteris teica: “Es eju zvejot.” Tie viņam atbildēja: “Arī mēs ejam tev līdzi.” Šī siržu vienotība ir tā, kurā Jēzus atklājas. Jēzus nepieviļ mācekļu ilgas, taču izvēlas ļoti īpašu brīdi, lai atklātos.
Pēc garas, smagas darba nakts Viņš uzrunā mazo zvejnieku pulku – šos zvejniekus, kuru tīkli palikuši tukši. Taču, kad Viņa vārds tiek uzņemts sirds pazemībā, tas piepilda tīklus ar zivīm un sirdis – ar pārsteigumu. Jānis pirmais Viņu pazīst un iesaucas: “Tas ir Kungs!”
Kāda vēsts slēpjas aiz šīs brīnumainās zvejas? Pirms Jēzus uztic apustuļiem lielo sludināšanas izaicinājumu, Viņš vēlas atgādināt, ka cilvēku zvejošana ir iespējama, tikai paklausot Viņa vārdam. Cilvēks var darboties, pieliekot visas savas pūles, taču viens pats neko nespēs sasniegt – tikai un vienīgi Dievs ir cilvēka spēks un tas, kurš viņu piepilda. Apustuļu sludināšanai vienmēr ir jāsākas ar pazemību, ar mazo un nabadzīgo ticību.
Apustulis Jānis, līdz sīkākajai detaļai analizējot šo brīnumaino zveju, piebilst, ka tika izvilktas simts piecdesmit trīs lielas zivis. Tā laika pasaulē šīs simts piecdesmit trīs bija visas zināmās zivju šķirnes – visas, ko cilvēki pazina. Ar to apustulis Jānis vēlas atgādināt, ka Baznīca ir aicināta uzņemt visas tautas savā ticībā, izmantojot vienīgi pazemības un paklausības spēku Augšāmceltā vārdiem. Visam, ko darām Baznīcā, vienmēr jābūt saskaņotam ar šo mācību.
Pēc zvejas apustuļi sapulcējas ap Jēzu. Tas ir liela prieka un miera brīdis, jo nav nekā skaistāka kā saprast, ka Dievs ir man blakus. Šodien Jēzus ar apustuļiem grib izrunāt Pētera sūtību, jo visi atceras, ka Viņš teica: “Tu esi klints,” – taču visi arī zina par to, ka Lielajā piektdienā Pēteris Mācītāju skandalozi noliedza. Kāds varbūt jautāja, vai vārdi, ko Jēzus teica Pēterim, joprojām ir spēkā. Vai tas, kurš ir noliedzis savu Mācītāju, var būt par klinti Baznīcai? Jēzus mūs atbrīvo no jebkādām šaubām, Pēterim skaidri sakot: “Gani manas avis, gani manus jērus!”
Pētera spēks neslēpjas viņa cilvēciskajā dabā, bet gan Dieva vārda žēlastībā. Visu pāvestu vēsture, kuri ir šī pazemīgā Galilejas zvejnieka pēcteči, tiek vienmēr uzlūkota šī Evaņģēlija gaismā. Apstiprinot Pētera primātu, Jēzus vienlaicīgi arī atgādina, kādā veidā jātiek izmantotai autoritātei Baznīcā, – Viņš jautā: “Jāņa dēls, vai tu mani mīli?” Valdīt nozīmē mīlēt un kalpot; tāpat kā Cilvēka Dēls nav nācis, lai Viņam kalpotu, bet lai pats kalpotu. Pēteris ir Dieva kalpu kalps, tieši tāpēc viņš mums ir jāmīl, lai viņa kalpošana būtu kā gaisma Baznīcai un pasaulei.
Pēc koncila pāvests Pāvils VI uzrunāja kādu savu draugu, vēlēdamies atrastu labāko veidu, kā uzsākt dialogu ar tiem, kas ir tālu no Baznīcas, un kā darīt Baznīcu tuvu arī mūsdienu cilvēkam. Šis draugs bija rakstnieks Džuzeppe Precolini no Toskānas. Viņš pāvestam atbildēja: “Svētība, nav tāda līdzekļa. Baznīcas ļaudīm vienkārši ir jābūt labiem, un viņu vienīgajam mērķi ir jābūt tam, lai cilvēkus darītu labākus. Nav nekā cita, kas tā pievelk, kā labestība. Labestība atbruņo un palīdz iemīlēt.”
Augusts Guerjero pēc tam, kad bija saticis māti Terēzi raksta: “Es vairākas reizes skūpstīju viņas rokas, šīs svētās rokas, kuras ir mierinājušas tik daudz cietēju; tajā brīdī es sajutu visu tās pasaules tukšību, kurā esmu dzīvojis, savu cīņu un ambīciju bezvērtību. Man bija rūgtā sajūta, ka esmu dzīvojis veltīgi. Jo tajā brīdī es atklāju, ka ir tikai viena lieta, kuras dēļ ir vērts dzīvot; un tā ir caritas – žēlsirdīgā mīlestība.” Mieramtuvu.lv |