Čats
English
Niks:
Parole:
Reģistrācija

Kas notiek?  Pasaulē

Bīskaps Nikiels: konfesionāls – dvēseles "svētās durvis"
05.01.2025 pl. 10:31
Jubilejas gads ir garīgās atjaunošanās, iekšējās atgriešanās un izlīgšanas laiks – intervijā Vatikāna medijiem sacīja bīskaps Kšištofs Nikiels.

Apustuliskā penitenciārija reģents skaidro, ka Pontifikālo baziliku Svēto durvju atvēršana ir Kristus pestīšanas atvērto vārtu zīme. Dvēseles "svētās durvis" ir konfesionāls. Sakramentāla grēksūdze ir būtisks nosacījums indulgences jeb atlaidu saņemšanai.

Atlaidas atbrīvo sirdi no grēku nastas

Bīskaps Nikiels norāda, ka "indulgence ir konkrēta Dieva žēlsirdības izpausme, kas pārsniedz cilvēciskā taisnīguma robežas un pārveido tās". Mēs pārliecināmies par tās nozīmi, iepazīstot svēto dzīves. "Skatoties uz viņu piemēru, mēs redzam, ka Dieva žēlastība var pārveidot pat vislielākās vājības. Tā dod mums cerību uz mūsu grēku piedošanu un atbalstu ceļā uz svētumu. Indulgence ļauj sirdij atbrīvoties no grēku nastas un veikt gandarījumu pilnīgā brīvībā".

Atlaidu piešķiršanas nosacījumi

Apustuliskā penitenciārija reģents atgādina, ka, lai "2025. gada jubilejas laikā saņemtu pilnīgas atlaidas, ticīgie ir aicināti izpildīt ierastos nosacījumus, kādus noteikusi Baznīca. Tie ir sakramentālā grēksūdze, Svētā komūnija, ticības apliecināšana, lūgšana pāvesta nodomā, žēlsirdības darbs(-i) un svētceļojums uz svētām vietām".

Veikt svētceļojumu Kristus dēļ

Atsaucoties uz Jubilejas gada pasludināšanas Bullu, bīskaps Nikiels atgādina, ka katra jubilejas pasākuma elements ir svētceļojums. "Svētceļojums patiesībā līdzinās ticīgā cilvēka personīgajam ceļojumam, ejot Pestītāja pēdās, un izsaka mūsu cilvēciskās eksistences jēgu. Tas ir, kā teica svētais Jānis Pāvils II, "svētceļojums uz Tēva mājām" (Tertio millennio adveniente, 35). Veikt svētceļojumu, doties ceļojumā, nenozīmē vienkārši fiziskas vietas maiņu, bet gan sevis pārveidošanu. Šajā ziņā svētceļojums, kas raksturo šo gadu, sākas pirms paša ceļojuma, pirms došanās ceļā. Citiem vārdiem sakot, tā sākumpunkts ir lēmums to uzsākt, lēmums par Kristu. Bez tā būs grūti izdzīvot atgriešanās pieredzi, mainīt savu eksistenci, lai orientētu to uz Dieva svētumu," saka bīskaps Nikiels.

Grēksūdze – svētceļojuma svarīgs elements

Apustuliskā penitenciārija reģents arī norāda, ka svētceļojuma, kā atgriešanās ceļa nemainīgais punkts ir grēksūdze. Tajā "mēs atzīstam savus grēkus un nododam tos Kungam, lūdzot piedošanu". Bīskaps Nikiels atgādina, ka "priesteris ir kalps un vienlaikus arī apdomīgs Dieva žēlastību pārvaldnieks. Viņam ir uzticēta nopietna atbildība "piedot vai aizturēt grēkus" (sal. Jn 20, 23).

Svēto durvju nozīme

Savukārt, norādot uz to, cik svarīgi ir iziet pa Svētajām durvīm Romas bazilikās, Apustuliskā penitenciārija reģents skaidro, ka durvis ir zīme, kas norāda uz vārtiem, kuri ved uz dvēseles pestīšanu un kurus ir atvēris Kristus. "Svētās durvis aicina uz izlīgumu ar Dievu un tuvāko. Tās atsauc atmiņā pāreju no grēka uz žēlastību, uz kuru ir aicināts ikviens kristietis. Ir tikai viena iespēja, kas atver durvis uz dzīvi vienotībā ar Dievu. Šī iespēja ir Jēzus, vienīgais pestīšanas avots".

Vaticannews.va