Priesteris Andris Ševels MIC, Daugavpils Jēzus Sirds draudzes prāvests
Dievs savā bezgalīgajā mīlestībā vienmēr pirmais nāk pie mums, mūs meklē un aicina Viņam sekot, bet no mums gaida, ka mēs Viņu pieņemsim un atbildēsim Viņam. Dievs mūs vada uz Apsolīto zemi – Debesu valstību, un Viņam ir plāns attiecībā uz mūsu dzīvi, plāns, kas ir nesalīdzināmi labāks par mūsējo. Tādēļ ikvienam cilvēkam jāmācās pazīt Dieva aicinājumu un atbildēt uz to, tas ir, pacietīgi censties noskaidrot to, kāda ir Dieva griba, jo tā atklājas pakāpeniski.
Turpinot pārdomas par mīlestības tikumu, esam nonākuši pie vienas no kristīgās ticības grūtākajām nostādnēm, kuru esam saņēmuši no Kristus: “Mīliet savus ienaidniekus, labu dariet tiem, kas jūs ienīst!” (Lk 6,27) Ar vārdu “ienaidnieks” tiek apzīmēti tie cilvēki, kuri mūs ienīst, apvaino, dara netaisnību, parāda nelabvēlību vai pat ļaunprātību un izraisa mūsu nepatiku. Kristus mudina neturēt naidu pret ienaidniekiem, bet vismaz parādīt viņiem vispārējās tuvākmīlestības apliecinājuma zīmes.
„Dievs tā mīlēja pasauli, ka deva savu vienpiedzimušo Dēlu, lai ikviens, kas uz Viņu tic, nepazūd, bet iegūst mūžīgo dzīvību.” (Jņ. 3,16).
Tas tiešām bija daudz, ka Dievs pasaulei deva savu vienpiedzimušo Dēlu, lai pasauli atpestītu. Un tomēr Dieva mīlestībai ar šo dāvanu vien vēl nepietika. Dievs bija nolēmis pasaulei dot vēl kaut ko vairāk un arī deva. Dievs mums atsūtīja Svēto Garu, lai viņš mūs attīrītu no grēka, lai mūs svētdarītu un padarītu mūs Dievam patīkamus.
Apustuļi bija iebiedēti un nedroši, palikuši vieni pēc Jēzus Debeskāpšanas. Jēzum vēl daudz kas bija apustuļiem sakāms, bet Viņš kā Dievs labi zināja, ka apustuļi tagad vēl visu to nespēs aptvert. Apustuļi bija pilnīgi zaudējuši drosmi un paļāvību uz savu dievišķīgo Mācītāju. Tāds stāvoklis jau bija sācies Jēzus ciešanu laikā. Tagad apustuļu noskaņojums nemaz nebija uzlabojies. Sv. Jānis raksta, ka apustuļi bija sapulcējušies aiz slēgtām durvīm, un piezīmē, ka tas bija bailēs no jūdiem.
Turpinot pārdomas par Mīlestības tikumu, mēs varam par izejas punktu ņemt Mīlestības bausli, kurš pavēl mīlēt savu tuvāko kā sevi pašu. Tas atklāj, ka mīlēt tuvāko varam, patiesi iemīlot sevi. Arī tā ir tikuma prasība, jo ikviens cilvēks pats sevi pazīst vislabāk. Paša labumu un bēdas izjūtam vislabāk, un tā katram jāveicina sava pilnība.
Merulāna ielā Romā, dažu soļu attālumā no pazīstamās Santa Maria Maggiore bazilikas garāmgājēja acīm nepamanīts nepaliks vēl kāds dievnams. Uz to, kā uz troni ved augstas kāpnes ar vairākiem pakāpieniem. Var droši apgalvot, ka šeit patiešām atrodas tronis. Kristum Pestītājam un Viņa Vissvētajai Mātei Marijai par godu to ir uzcēluši redemptoristu kongregācijas tēvi.
Priesteris Andris Ševels MIC, Daugavpils Jēzus Sirds draudzes prāvests
Kā tas iespējams, ka tik daudzus gadus mēs klausāmies Dieva vārdu svētdienas Svētajā Misē, bet paliekam pret to nedzirdīgi? Daudzi cilvēki šo vārdu nesaprot un pat nemēģina atcerēties.
Arī šogad Lielo jeb Kluso nedēļu mēs piedzīvojam ar ierobežojumiem pandēmijas dēļ. Daudziem nebūs iespējas piedalīties visos šīs nedēļas svarīgākajos dievkalpojumos, lai varētu izdzīvot pestīšanas vēsture vissvarīgākās dienas. Dievnamos ticīgo skaits dalībai liturģijā paliek ierobežots. Dažiem nāksies vērot dievkalpojumus televīzijā, klausīties radio vai arī piedalīties ar interneta palīdzību.
Neapšaubāmi Jāzeps bija satriekts, uzzinot, ka viņa sieva ir gaidībās, tomēr viņš ieklausījās Dievā, un Tas dāvāja viņam vēl jūtīgāku sirdi un dziļāku izpratni. Uzreiz pēc Jēzus piedzimšanas, nemiera un baiļu situācijā, Jāzeps izrādīja drosmi un bija nesatricināms, kad pamodās naktī un glāba savu sievu ar Jaundzimušo. Ģimene devās bēgļu gaitās uz Ēģipti, kas tajā laikā tika uzskatīta par maģijas un māņticības perēkli.