“Visu, kas vien ir patiess, kas ir godājams, kas taisnīgs, kas tīrs, kas patīkams, kam ir laba slava un kas vien ir tikumīgs, un kas vien slavējams, to paturiet prātā.” (Flp 4,8) Tikums ir pastāvīga un stingra nostāja – gatavība darīt labu. Tas ļauj cilvēkam ne tikai rīkoties, bet arī dot no sevis labāko. Esam aicināti praktizēt un pieaugt tikumos visu dzīvi, tādēļ ir labi tos ik pa laikam sev atgādināt.
Lielākajai daļai no mums dzīvē mēdz būt brīži, kad jūtamies izsīkuši. Tam var būt dažādi iemesli, taču dažreiz ar labu miegu nepietiek, lai atjaunotu mūsu prātu un ķermeni. Dr. Saundra Daltone-Smita (Dr. Saundra Dalton-Smith) grāmatas “Svētā atpūta: atjaunojiet savu dzīvi, atjaunojiet enerģiju, atjaunojiet veselo saprātu” (Sacred Rest: Recover Your Life, Renew Your Energy, Restore Your Sanity) autore ir pārliecināta, ka ir arī citi atpūtas veidi, kas ir tikpat efektīvi. Un, ja paskatās uz zemāk esošo sarakstu, katoļiem vienu no tiem būtu viegli sasniegt.
2025. gadā Baznīcā svinēsim Jubilejas gadu, kurš sāksies jau šī gada Ziemassvētku vigīlijā, 24. decembrī. Gatavojoties Jubilejas gadam, 2024. gadu pāvests Francisks ir izsludinājis par Lūgšanas gadu, kura laikā tiekam mudināti neatlaidīgi lūgt. Pāvests uzsver, ka pastāvīga lūgšana pārveido ne tikai cilvēku, bet arī apkārtējo sabiedrību pat tur, kur šķiet, ka ļaunums uzvar. Evaņģelizācijas lietu dikastērijs ir izdevis brošūru ar dažām norādēm, kas palīdz un veicina lūgšanu. Šajā brošūrā ir vairākas ierosmes lūgšanai.
Droši vien esam pamanījuši, ka mūsdienu sabiedrība un arī kultūra nav negatīvi noskaņota pret klusumu, gavēšanu, labiem darbiem, meditāciju, lūgšanu un visu to, kas ir apslēpts mūsos – mūsu garīgajā pasaulē un garīgo vērtību uztverē. Taču mūsdienu pati lielākā problēma, manuprāt, ir saistīta ar aizņemtību un dzīves steigu. Visbiežāk mēs nelūdzamies un nepraktizējam ticību vienkārši tādēļ, ka neatrodam tam laiku.
“Bet tas nav no svara, ja jūs vai kāda cita cilvēku tiesa mani tiesātu. Arī pats sevi es netiesāju, jo sirdsapziņa man nekā nepārmet. Bet tas mani vēl neattaisno. Kungs ir mans tiesnesis” (1Kor 4,3-4). Par sirdsapziņu ikdienas dzīvē mēs tik ļoti neaizdomājamies. Biežāk to lietojam, izsakot kādu aizrādījumu: “Vai tev sirdsapziņas nemaz nav?!” Bet kas īsti ir sirdsapziņa?
Turpinājums. Daudzi šķirtie katoļi, apzinoties sava lēmuma reliģiskās sekas, dažādu iemeslu dēļ paliek nesakramentālās attiecībās. Mēs bieži dzirdam viedokļus, ka cilvēks, kurš nolemj dzīvot smaga grēka stāvoklī, atrodas ārpus Baznīcas.
Pārdomas par Lielā gavēņa jeb četrdesmit dienu gandarīšanas laiku (no 14.02 līdz 27.03) vēlos sākt ar dominikāņu mūka un mistiķa Meistara Ekharta (1260-1327) vārdiem: “Vissvarīgākā garīgā cīņa nav cīņa ar grēku, bet cīņa par tuvumu ar Dievu.” Šie vārdi atgādina svarīgu atziņu par garīgo dzīvi: ja mēs veidosim attiecības ar Jēzu, tad arī spēsim uzvarēt grēku un ļaunumu, jo nevis cīņa ar grēku to uzvar, bet gan mūsu tuvība ar Viņu.
Pēc četru gadu pārtraukuma kopiena “Chemin Neuf” atkal aicināja jauniešus iesākt jauno gadu īpašā veidā un ar jaudu! Aicinājām jauniešus uz “Jērikas” rekolekcijām, kuras balstītas sv. Ignācija no Lojolas “Garīgajos vingrinājumos”, kas tika pielāgoti tieši jauniešiem vecumā no 18 līdz 30 gadiem.
Sv. Avilas Terēzes piemiņas dienā tika publicēts jaunākais pāvesta Franciska apustuliskais pamudinājums (adhortācija), kas runā par citu karmelītu svēto un Baznīcas doktori – sv. Terēzi no Bērna Jēzus un no Svētā Vaiga.
Mūsdienās ģimene atrodas strauju un nopietnu sabiedrisku un kulturālu pārmaiņu ietekmē. Apzinoties to, ka laulība un ģimene ir viens no visvērtīgākajiem cilvēces sasniegumiem, Baznīca vēlas sniegt savu mācību un palīdzību tiem, kuri, izprotot laulības un ģimenes vērtību, cenšas palikt tai uzticīgi.